„Айборг“ засне филм за механичното бъдеще на телата ни 31.08 | 09:26
Филмът е заснет с помощта на бионично око
Канадски режисьор, чийто герой от детството бил киборгът Стив Остин от телевизионния сериал "Човек за шест милиона долара" (в ролята Ли Мейджърс), се е опитал да направи най-доброто, за да компенсира загубата на едното си око, превръщайки се в човек–айборг (Eyeborg Man), пише Physorg.com.
Роб Спенсър, който е загубил едното си око при инцидент в детството, сега носи изкуствено око-протеза. То изпълнява функциите на миниатюрна видеокамера, която предава заснетите кадри безжично към външно записващо устройство. Така всичко, което попада в полезрението на Роб, в реално време бива документирано – постижение, което медицинската наука приема като крачка напред в развитието на биониката.
В основата на окото стои видеокамера, която се намира между два слоя на протезата. Дизайнът на цялата система се ражда в резултат от сътрудничеството на Спенсър с бившия инженер от частната космическа компания SpaceX Коста Граматис. Самата камера, разработена от OmniVision, е с размер от едва 3,2 мм и предлага резолюция от 328 x 258 пиксела. Тя се захранва от батерия, която се пълни чрез безжичен предавател.
Спенсър използва бионичното си око, за да заснеме документален филм, спонсориран от създателите на новата видеоигра Deus Ex: Human Revolution. В нея се разказва за свят на бъдещето, който е населен с хора-киборги, а механичните им части им дават свръхчовешки способности. Освен за реклама филмът е направен, за да покаже колко точно измислената реалност в играта се различава от тази, в която живеем.
Слабият момент на бионичното око е, че излъченият от камерата сигнал не достига до мозъка, така че фактически носещият го не може да вижда с него.
Във филма на Спенсър се разказва за последните достижения в областта на бионичните крайници. Една от историите е за сляп мъж от Финландия, който благодарение на имплантиран в ретината чип може да разпознае грубите очертанията на банан върху черна маса. В друга се разказва за човек с липсваща ръка, която е заменена доста успешно с изкуствена.
В трета пък е представен изкуствен крак, с които се ходи толкова естествено, че ако човекът, на който е имплантиран, е с дълъг панталон, то за страничния наблюдател ще е трудно да разбере, че е единият му долен крайник липсва.
Друго забележително бионично постижение, показано във филма на Спенсър, е пожарникарска маска, и ръкавици с добавена реалност, които предупреждават носещия ги за опасностите в горящата сграда като висока температура, наличието на отровни газове и др. Очакванията на създателите на пожарникарската маска е те да се да се появят на пазара до две години.
Водещи
-
Протестиращи блокираха ключово кръстовище в столичния кв. Изток
Те настояват да се спре с презастрояването
19.11 | 20:15
Най-четени
-
Общо длъжниците в България, срещу които се водят изпълнителни дела, са малко над 1 млн. души
4000 души до 20-годишна възраст са задлъжнели със заеми и бързи потребителски кредити....
19.11 | 11:15
-
Пропускането на закуската е вредно за здравето
Тя разкри какви са опасните последици от навика да не се яде сутрин
19.11 | 11:45
-
За пореден път: Борисов разби ПП-ДБ
Лидерът на ГЕРБ атакува "Спаси София" и кмета Терзиев пред общинари от партията си
19.11 | 20:00
-
Временни мъгли в низините и котловините
19.11 | 08:01