"Булброкерс" на Прокопиев била в явен конфликт на интереси в сделката с EVN 01.10 | 15:39
Бизнесменът пробвал да прикрие собствените си нарушения
Фирмата на бизнесмена Иво Прокопиев "Булброкерс" е била в конфликт на интереси, работейки по сделката по продажбата на държавния дял в EVN. Това каза шефът на Комисията за финансов надзор Стоян Мавродиев пред БНР.
Именно той съобщи, че по вина на ексфинансовия министър Симеон Дянков и икономическия Трайчо Трайков, както и компанията на Прокопиев държавата е ощетена с близо 88 млн. лева с продажбата на акциите на ЕРП-то. "От двете страни на сделката е "Булброкерс". От едната страна продава като представител на българската държава, от другата страна купува от името на EVN като техен брокер", коментира той.
На въпрос защо още през 2011 г. не е сигнализирал за скандалната пазарна манипулация, той заяви: "Няма как да се подаде информация за нещо, което не се е случило. Очевидно пазарната манипулация се случва по време на самата сделка, така че няма такъв регулатор в света, който може да подаде информация за нещо, което още не е факт." Според КФН чрез манипулации цената на държавните акции е била значително намалена, преди да бъдат продадени.
Шефът на КФН отрече информацията, разпространявана от медиите на бизнесмена, сред които, че е бил замесен в изпирането на пари от наркотрафик, както и връзките му с Евелин Банев – Брендо. Той каза, че е завел дело за това срещу Прокопиев.
"Той не иска обществото да се занимава с неговите нарушения на закона и с неговите престъпления. И още повече – кой е Прокопиев да говори за несъществуващи престъпления, заблуждавайки общественото мнение? Нека да погледнем автобиографията на г-н Прокопиев."
Мавродиев посочи, че бизнесменът е бил обвиняван в извършени престъпления – за приватизационни сделки с "Каолин" и с други трансакции и е викан за свидетел по делото.
Водещи
-
ПП отвърна на Пеевски: И "компроматите" им станаха “компоти”
Директорът на 138-о училище започва кариерата си по покана на кмет от ГЕРБ, твърдят от...
20.12 | 18:01
-
Адв. Екимджиев: Протестиращите не бива да пускат Сарафов в кабинета на главния прокурор
Европейският съюз не е Съветският съюз. Той няма да дойде с танковете да ни освобождава от...
20.12 | 18:00
-
Турист загина след падане в пропаст край връх Вихрен
В момента тече акция по транспортиране на тялото му
20.12 | 17:20
Най-четени
-
Учредява се партия "Трети март"
Председател на сдружението е Тихомир Атанасов. Очаква се той да бъде номиниран и за лидер на...
20.12 | 14:00
-
Русия прекратява договора си с България от 1992 г.
Прекратяват се и редица други военни споразумения, сред които тези с Румъния, Германия, Полша,...
20.12 | 09:45
-
Киселова: Бойко Борисов да не е премиер и „ДПС-Ново начало” да не участват в коалицията
Тя уточни, че не става въпрос за „сглобка”, а за „съвместно управление”
20.12 | 12:00