Банките отказват кредити на всеки пети 30.04 | 11:31
Искаме заеми средно от по 31 793 евро, които основно отиват за покупка на жилище
Около 20% клиентите, поискали да вземат кредит от банка през март, са получили отказ заради проблем с кредитната история, твърди проучване на консултантскa компания, цитирана от "Монитор".
През последните шест месеца процентът на клиентите с проблеми в кредитната история се движеше между 13 и 16%, отчитат анализаторите.
Проблемите варират от невърнати кредити или част от кредити до периодично невнасяне на вноски по текущите и по погасените заеми. В повечето случаи това е пречка за получаване на нов кредит, дори и доходите на клиента да са достатъчни.
Хората като цяло не осъзнават колко важно е навреме да погасяват задълженията си, не само за да запазят кредитното си досие чисто, но и за да не трупат наказателни лихви за просрочени вноски, коментира Тихомир Тошев, изпълнителен директор на кредитната компания.
Търсенето на кредити през месец март остана стабилно, но водено от очакваните промени в Закона за потребителския кредит и финалните текстове, които се променяха в движение неколкократно. Част от търсещите дом обаче съзнателно забавят процеса, за да изчакат кредитите, отговарящи на новите изисквания.
През месец март се отчита и лек спад в средния размер на изтеглените кредити за страната. Той вече е 31 793 евро при съотношение между българска и европейска валута - 83 на 100 в полза на лева.
Средният размер на изтеглените ипотеки остава най-голям в столицата – малко над 41 000 евро. Съотношението между евро и левове в София е 75% в полза на родната валута. Най-нисък остава размерът в Пловдив – 20 542, което представлява ръст спрямо предходния месец.
Над половината от всички изтеглени кредити през март са между 10 000 и 30 000 евро, сочи статистиката. Дял от 23,3% от всички имат заемите между 30 000 и 50 000 евро.
Над 90 000 евро е изборът на близо 3% от потребителите. Близо 5% пък заемат ипотечните заеми между 70 000 и 90 000 евро, посочва се още в доклада на компанията.
Най-активни остават кредитополучателите между 26 и 35 години – през март те са 46,6% от всички. Намалели са най-младите и най възрастните – тези между 18 и 25 години са 6,8% от всички, а хората над 45-годишна възраст заемат дял 13,3%. Общо 33,3% са кредитополучателите между 36 и 45 години.
Покупката на жилище е била мотив за 99,1% от хората да изтеглят кредит, докато за лично ползване до външно финансиране са прибегнали останалите 0,9% от кредитополучателите.
Водещи
-
Ноември започва със сиромашко лято
Максималните температури ще бъдат между 19° и 24°, в София – около 20°
01.11 | 09:30
-
Днес е последната за годината задушница - Архангеловата
Вижте какво се прави, а какво е забранено
01.11 | 09:15
-
Отбелязваме Деня на народните будители
За първи път празникът се чества през 1909 г. в Пловдив
01.11 | 09:00
-
Историкът Йордан Миленов критикува излишния медиен шум около забраната на празнуването на Хелоуин в някои български общини
Древните корени на Хелоуин
31.10 | 17:40
Най-четени
-
Отбелязваме Деня на народните будители
За първи път празникът се чества през 1909 г. в Пловдив
01.11 | 09:00
-
Днес е последната за годината задушница - Архангеловата
Вижте какво се прави, а какво е забранено
01.11 | 09:15
-
Ноември започва със сиромашко лято
Максималните температури ще бъдат между 19° и 24°, в София – около 20°
01.11 | 09:30
-
Пенсиите на военни и полицаи са средно с близо 1000 лв. по-високи от тези на останалите работещи хора в страната
В добри за икономиката на страната години инфлацията е по-ниска от увеличението на доходите на...
31.10 | 11:45