Банковият сектор у нас удари печалба от 44 млн. лева 29.12 | 15:23

Депозитите са нараснали трикратно през месец ноември спрямо октомври

От Владислав Рашков

От БНБ отчитат добри нива на доходност и запазена ликвидност в банковия сектор през ноември 2012 г. Това става ясно от доклада на институцията, цитиран от Econ.bg.

От надзорния орган отбелязват, че привлечените от кредитните институции средства се увеличават през месеца, а в същото време коефициентът на ликвидните активи е 25,93%. Лихвените и нелихвени приходи през месеца надхвърлят оперативните разходи, включително и тези за обезценка.

Печалбата в банковата система също има положителна оценка. Тя е нараснала с 44 млн. лв, като към 30 ноември е достигнала 604 млн. лева.

През месеца общата сума на активите се увеличава с 2,9% до 82 млрд. лв. Същевременно кредитите и вземанията нарастват с 3,4% (2.1 млрд. лв.), като по-голям е приносът на дълговите инструменти на чуждестранни емитенти.

Увеличават се също и ценните книжа в портфейлите, държани за търгуване, на разположение за продажба и държани до падеж, докато определените по справедлива стойност намаляват. Паричните средства отбелязват спад с 2,0% (162 млн. лв.).

Привлечените средства за месеца са с 3,4 % по-високи или с 2,3 млрд.лв повече, заради увеличените основни източници на финансиране..Ресурсът на кредитни институции също е нараснал с 19,9% или с 1,8 млрд.лева.Според БНБ определящия фактор тук е репо сделките.

Въпреки че противоречивият данък върху лихвата от депозитите бе приет, месец ноември отчете повишение на влоговете от граждани и домакинства от 1,2 % или с 409 млн. лева повече.

През ноември брутните кредити и аванси са скочили с 0,5% или с 311 млн. лв. Корпоративните заеми също се повишават с 1,4% или с528 млн. лв., което е и най-голямото от началото на годината. Увеличават се и експозициите към централни правителства и некредитни институции. В експозициите на дребно няма съществено изменение.Вземанията от кредитни институции намаляват с 8% или с 232 млн. лв.

Балансовият капитал на банковия сектор се увеличава с 0.4% (47 млн. лв.) основно по линия на текущия финансов резултат.

Водещи

Най-четени