България ще пострада най-силно при спиране на доставките на газ от Русия 16.10 | 14:54
На Европа ще й бъде много трудно да издържи шест зимни месеца без руски доставки, пише в доклад от ЕК

България, Финландия и Естония ще бъдат най-силно ударени ако Русия спре доставките на природен газ за Европа. Това се казва в доклад на Европейската комисия, който разглежда вариантите за реакция в случай на нова газова криза. В най-лошия случай Русия може да спре газовите доставки за шест месеца. В тази ситуация най-голям недостиг на природен газ ще има за Балтийските страни, Финландия, Румъния и България, обясняват анализаторите от ЕК. При развитие на този тежък сценарий недостигът на газ ще бъде поне 40%. За България обаче недостигът ще бъде 80 на сто, става ясно от данните. Страната ни и в момента на практика няма изградени газови връзки със съседните страни и доставките на газ минават идват от Русия през тръба от Румъния.
ЕК представи днес седем препоръки за България в областта на сигурността на доставките от газ при предстоящата зима. Препоръките са част от общата оценка за готовността на ЕС за действия при затруднения в доставките на газ в следващите месеци.
Комисията съобщава, че в случай на газова криза ще допусне като последен изход краткосрочно изключение от правилата в областта на екологията за ТЕЦ "Варна". Комисията отчита, че при газова криза нашата страна би била една от най-засегнатите в ЕС.
Сред останалите препоръки е повишаването на прозрачността в газовия сектор, както и ускоряването на прилагането на правилата за вътрешния пазар в областта на търговията, предаде БТА. Препоръчва се страната ни да подпише с Гърция и Турция да бъдат подписани взаимноизгодни споразумения за обмен на ток и газ в извънредни ситуации. Други препоръки са завършването на връзката към румънската газопреносна система, както и осигуряването на трасе за газови доставки към Македония.
Още в началото на годината се очакваше да бъде изградена интерконеторна връзка между Русе и Гюргево, но тя все още не е завършена. По нея обаче България не може да получава природен газ, а само да изнася за Румъния. Другите интерконектори със Сърбия и Гърция все още се проектират, а за тръбата до Турция те първа се водят преговори.
Комисията разглежда в днешния си доклад сценарий, при който руските доставки спират за шест месеца. Посочва се, че България би била една от най-засегнатите в ЕС, наред с Хърватия, Гърция, Унгария и Румъния, от прекратяване на доставките на руски газ.
ЕК уточнява, че в случай на криза основният изход биха били доставките през терминалите за втечнен газ. В доклада са представени хипотетичните сценарии, при които биват прекратени доставките само през Украйна, както и пълното прекратяване на потока от газ от Русия към ЕС.
При сценарий, в който тази зима доставките прекъснат и съседните на България страни не са в състояние да помогнат, нашата страна ще се окаже с недостиг от до 80 на сто от необходимия газ, ако не бъдат взети предвид натрупаните резерви, обясняват от ЕК.
По думите на експертите нито една държава в ЕС не би изпаднала в положение да не може да подава газ към домакинствата при половингодишна криза с руските доставки. Според тях в сравнение с 2009 г. България е в много по-добро положение, защото е в състояние да доставя газ до домакинствата, дори при пълно прекъсване на доставките. Причината е, че у нас едва 3% от домакинствата използват природен газ за отопление.
Не очаквам драматично спиране на доставките за шест месеца, както се предполага в доклада, заяви на специална пресконференция енергийният еврокомисар Гюнтер Йотингер. Доста по-вероятен сценарий е Украйна да започне да отклонява природен газ за собствени нужди през зимата, смята той. Именно след подобно отклонени количества синьо гориво започна газовата криза през 2009 г.
В случай, че това се случи сега основните източници на природен газ за Европа ще бъдат Норвегия и терминалите за втечнен газ. Втечнен газ може ЕС може да получава от Катар например, но цената му е много по-висока, заради голямото търсене в Азия. Има възможност Норвегия леко да увеличи доставките за Европа в случай на нужда, стана ясно на пресконференцията. За всички страни от ЕС обаче е важно газовите хранилища да бъдат максимално запълнени преди зимния период, допълват от ЕС.
Водещи
-
Живия Нострадамус: Разкол очаква църквата след смъртта на папата
Ще паднат и строго пазените тайни на Втикана, пророкува Атос Саломе
23.04 | 18:12
-
Премиерът: Има шанс да получим пари по втория транш на ПВУ
Той добави, че вицепремиерът Томислав Дончев много ясно е обяснил какъв е подходът, какви са...
23.04 | 18:09
-
Сакскобургготски: Паркът "Врана" загива, вече не е гора, а джунгла
Това пишат от секретариата на Царското семейство
23.04 | 18:03
Най-четени
-
Второ земетресение на Балканите е регистрирано през днешния ден
Трусът е с магнитуд 5.0 по скалата на Рихтер.
23.04 | 15:15
-
Явор Божанков вече е част от "Демократи за силна България"
Това стана ясно от публикация във фейсбук на ДСБ в Бургас, в която се обявява приемна на...
23.04 | 14:30
-
Премиерът: Има шанс да получим пари по втория транш на ПВУ
Той добави, че вицепремиерът Томислав Дончев много ясно е обяснил какъв е подходът, какви са...
23.04 | 18:09