Все още предпочитаме да спестяваме 20.05 | 17:43

Потреблението продължава да остава на заден план

От Нели Минчева

Домакинствата в региона на Централна и Източна Европа (ЦИЕ), в който влиза и България, продължават да предпочитат спестяването пред потреблението.

Това е факт въпреки наблюдаваните признаци на икономическо възстановяване, показва изследване на УниКредит за богатството на домакинствата в ЦИЕ.

Ето защо не е странно, че домакинствата в региона са увеличили финансовите си активи с повече от 20% през миналата година. На този фон обаче растат и финансовите им задължения – със 17% на годишна база.

Данните за задълженията все пак показват големи разлики между отделните страни и темпът им на нарастване е по-ограничен, особено когато се коригира с ефекта от движенията в обменните курсове, уточняват от финансовата институция.

Риск за натрупаните спестявания обаче представляват скъпите храни и енергия. Те увеличават инфлацията, което, освен че понижава покупателната способност, се отразява негативно и на желанието на хората да правят нови покупки.

Политиките за ограничаване на бюджетните разходи са друг рисков фактор, макар че той е характерен най-вече за страните извън региона на ЦИЕ.

Състоянието на пенсионните системи също заслужава внимателен преглед, смятат анализаторите на банката. "Евентуалното национализиране на пенсионните фондове само би подронило доверието в нивото на сигурност на техните инвестиции", се посочва в доклада на банката.

Конкретно за България?

Не се предоставят детайлни оценки за състоянието в отделните страни от региона, но на фона на представянето на този доклад представители на Международния валутен фонд (МВФ), който провежда редовна мисия у нас, оповестиха своите заключения за България.

От фонда прогнозират, че у нас инфлацията, захранвана от по-високите цени на храните и горивата, ще достигне 4,5% за тази година, преди да спадне до 3 на сто през 2012 г.

iNews припомня, че според последните данни на националната статистика – за месец април – инфлационното равнище възлиза на 4,6% спрямо април 2010 г. Инфлацията от началото на годината до края на април възлиза на 2,7%.

Като положителен факт от МВФ посочват, че износът на страната ни вече се е възстановил до нива над тези преди кризата, като се изразяват очаквания реалният ръст на българската икономика да бъде до 3% за 2011 г.

"Важно е обаче да се поддържат продължаващите усилия в борбата с укриването на данъци при въздържане от увеличение на разходите. Подобряването на ефективността на публичните разходи ще създаде възможност за пренасочване на средства към усилващата растежа сфера на образованието и за капиталови инвестиции", смятат още в МВФ.

Подчертава се и важността на усилията за подобряване на системата и ефективността на разходите в здравеопазването.

Според фонда имаме напредък при усвояването на евросредствата. "Подготвяните изменения на Закона за обществените поръчки се очаква допълнително да ускорят този процес", посочват от Министерство на финансите, цитирайки становището на МВФ.

Водещи

Най-четени