Дали чужденците наистина искат да живеят и работят в Германия? 23.06 | 17:20
Бюрократичните пречки отказват най-много чужденци от идеята да живеят и работят в Германия

Напоследък в Германия се води дебат и се взимат мерки за привличане на квалифицирани чужденци на германския трудов пазар. Оказва се обаче, че германските власти приемат за даденост желанието на чужденците да дойдат да работят и живеят в Германия, а това съвсем не е така, пише Local.de.
Проучване, направено от 47 германски търговски камари в чужбина, членове на Асоциацията на германските камари на индустрията и търговията (DIHK), показва, че потенциалните имигранти се обезкуражават от доста неща, които са задължителни за живот и работа в Германия. На първо място е дългият период за получаване на разрешение за пребиване, както и утежнената бюрократична процедура.
На второ място се явява размерът на заплатата – в Германия тя е малко по-ниска, отколкото средното за най-развитите икономики в света. Езиковата бариера също е сериозен проблем, особено в сравнение с държавите, където се говори английски.
Според оценката на DIHK шансът на Германия за привличане на добри чужди кадри е Източна Европа и по-точно страни като България, Румъния и Турция.
В момента в Германия тече разгорещен политически дебат относно допускането на чужденци на трудовия пазар. Партията на свободните демократи, която е част и от управляващата коалиция, вече поиска да се свали границата на минималната годишна заплата за чужди граждани, работещи в Германия, на 40 хил. евро. Засега тя е 66 хил. евро.
Друг сериозен проблем е дали да се премахне изцяло правилото за предимство на наемане на германски граждани пред чужди. Засега тази бариера не важи само в случаи, касаещи лекари и инженери.
Водещи
-
При спецакция на полицията: Разкрита е схема за измами с онлайн кредити за над 150 000 лева
28-годишен мъж е привлечен като обвиняем и е с мярка "задържане под стража" до 72 часа.
28.08 | 21:00
-
Златко Баретата показа как изглежда и тренира на 56 г. ВИДЕО
Ъндърграунд героят е в топ форма, превърна се в звезда в ТикТок
28.08 | 20:45
-
Емрах пресече слуховете: Не се жени за балдъзата си!
28.08 | 20:30
Най-четени
-
Местните власти разрешиха отстрела на дивото животно, което беше забелязано в Силистренско през последните дни
Системата BG-Alert няма да бъде активирана
28.08 | 10:59
-
620 евро минимална заплата – спор между синдикати и работодатели
Минималната почасова ставка ще стане 7,31 лева при влизането в еврозоната
28.08 | 13:30
-
Шанс за живот: Доброволец спаси две бебета-зайчета от пожар край Вакарел
Оттам пишат още, че майката я няма и не се знае дали е избягала или изгоряла в пожара и...
28.08 | 11:30