Депозитите продължават да са привлекателна инвестиция за българите 08.04 | 16:20

Данъкът върху влоговете засега не се отразява отрицателно на внасяните суми

От iNews.bg

"Имам свободни пари, да ги вложа ли в банка?", "Сигурно ли е да ги оставя на депозит?" Това са част от въпросите, които си задава всеки, разполагащ с пари в брой. Увеличаването на дадена сума след известен период от време винаги е привличала и ще продължава да изкушава. И докато борсовите инвестиции от дълго време са в застой, а при пазара на имоти също липсва особено раздвижване, влоговете си остават най-популярният метод, при който може да се вложи определена сума с цел постигане едновременно сигурност и доходност.

Февруари е поредният месец, в който е отчетен ръст на депозитите и секторът излиза на печалба. Въпреки наложения данък, влоговете остават най-предпочитани и сигурни както сред домакинствата, така и сред фирмите. С промените в Закона за ДДС от началото на тази година с налог от 10% се облага брутната сума на придобитите от местни физически лица доходи от лихви по депозитни сметки. Не се облагат безсрочните депозити, разплащателните сметки и детските влогове.

Въпреки страха, че наложеният налог ще предизвика изтичане на депозитите, това до момента не се случва, става ясно от статистиката на БНБ.

През втория месец на годината депозитите на домакинствата и на нетърговските организации, обслужващи домакинствата, са 35,124 млрд. лв., което представлява 44% от брутния вътрешен продукт на страната, сочат данните на БНБ. Това е увеличение с 12% спрямо същия месец на предходната година.

От данните на БНБ става ясно, че депозитите на неправителствения сектор към края на февруари са в размер на 52,965 млрд. лв., което представлява 66,3% от БВП. За година те са се увеличили със 7,8%.

14,146 млрд. лв., или 17,7% от БВП, са депозитите на нефинансовите предприятия, като са с 3,9% повече в сравнение със същия месец на миналата година.

Според данните на БНБ депозитите на финансовите предприятия през февруари се понижават с 11,3% спрямо същия месец на предходната година, достигайки 3,695 млрд. лв. или 4,6% от БВП. Въпреки отчетения спад, намалението е по-малко в сравнение с януари.

Причина за регистрираното понижение при фирмите е, че бизнесът вече е готов да се отърси от кризата и част от компаниите вадят пари от сметките си, които да инвестират, коментира пред iNews Тихомир Тошев, изпълнителен директор на фирма, занимаваща се с кредитно консултиране.

През януари размерът на депозитите на домакинствата и нетърговските организации достигна 34,635 млрд. лв., което е с близо 11% повече в сравнение със същия месец на 2012 г., става ясно от данните на БНБ за първия месец на годината. 

Устойчивият растеж на депозитите на населението спомогна за намаляване на независимостта на банките от техните компании-майки, става ясно от "Състоянието на банковата система в страната за периода окомври-декември 2012" на БНБ.

Влоговете на домакинствата и нефинансовите предприятия за последните три месеца на годината са 12,959 млн. броя, което е с 0,3% повече спрямо същия период на предходната година. Общият им размер е 48,769 млрд. лв. и нараства с 9,4% в сравнение с последните три месеца на 2011 г.

В края на декември 2012 г. спрямо предходното тримесечие броят на влоговете се повишава с 2,1%, а размерът им – с 2,5%.

През последното тримесечие на миналата година депозитите на домакинствата са достигнали 12,465 млн. броя, като общият им размер е 34,503 млрд. лв. Това е с 11,7% повече спрямо същия период на 2011 г. и ръст от 12,9% в сравнение с края на септември миналата година. В края на декември 2012 г. спрямо края на предходното тримесечие броят им се увеличава с 2,2%, а размерът им – с 3,7%.

В края на декември миналата година влоговете на нефинансовите предприятия са 494 хил. броя, което е с 3,1% повече спрямо края на същото тримесечие на 2011 г. В края на последното тримесечие тези депозити са в размер на 14,267 млрд. лв. и на годишна база се увеличават с 4,3%. Спрямо края на септември 2012 г. броят им нараства с 1,8%, докато обемът им намалява с 0,3%.

През последните три месеца на миналата година са открити 182 903 броя нови депозити в най-ниския сегмент. Според Тошев това се дължи основно на коледните и новогодишни празници, като много от работещите са получили бонус или 13-та заплата и са предпочели да сложат парите на депозит дори и за няколко месеца. Основните причини, поради които влоговете като форма на инвестиране остават водещи, са доходността и ниският риск, коментира Тошев.

Депозитите на граждани до 1000 лв. са общо 9 367 173 броя. В тях са спестени 1,048 млрд. лв. Като цяло общият брой на всички депозити на граждани е 12 465 440. През миналата година те са намалели с 87 000 броя. Това обаче се дължи на закриването на дребни влогове, което от своя страна се компенсира от ръст на депозитите с по-високи суми.

Най-търсени в момента са дългосрочните депозити за 6, 9, 12 или 24 месеца. Причината е, че по тях се предлагат по-добри дългосрочни лихви.

Според Тошев очакванията са през 2013 г. ръстът при депозитите да продължи, макар и с по-плавни темпове. Към декември той ще достигне до 7-8% на годишна база.

Водещи

Най-четени