Изгоден ли е "Южен поток" за България? 16.11 | 17:17
Българските интереси няма да са заложник, заявяват от ГЕРБ. "Червените" имат съмнения
По "Южен поток" и цената на руския газ няма тайни ангажименти и българските интереси няма да са заложник на която и да е било държава. Това декларира от името на ПГ на ГЕРБ депутатът Диан Червенкондев.
Той беше категоричен и че сметките за парно за потребителите ще намалеят в резултат на договорената по-голяма отстъпка за руския природен газ. С колко и как - ще каже независимият регулатор - Държавната комисия за аенергийно и водно регулиране (ДКЕВР) след съответните изчисления, обясни той, цитиран от БТА.
От "Коалиция за България" зададоха 11 въпроса по споразумението за "Южен поток". Депутатът Петър Димитров прочете документа от парламентарната трибуна, в която изрази безпокойството на групата от подписаното споразумение за окончателното инвестиционно решение за газопровода.
"Питаме - защо се спират доставките на газ по досегашната мрежа през Украйна? Заплашва се енергийната сигурност на България. Ще изгубим значителна част от приходите от транзитни такси от този участък. Какъв е конкретният размер на загубите и как ще бъде компенсирана България за загубата на тези транзитни такси? През първите 15 години България няма да получва никакви доходи от този газопровод. Какви ще бъдат ползите за България през следващите десет години и до края на експлоатацията на газопровода? Какво ще получили България от играждането и експлоатацията на газопровода? Как е определена цената от 3 милиарда и 308 милиона лева за българската отсечка", попита Димитров.
Най-важните неща тепърва трябва да се договарят, смята бившият министър на енергетиката Трайчо Трайков, цитиран от БНР.
Според него ситуацията прилича на второ "Белене". Подписали сме окончателно инвестиционно решение, ангажирали сме се с 1,7 млрд. евро. А не знаем каква ще е цената на финансиране, нито какви ще бъдат транзитните такси, какво мисли Европейската комисия по въпроса. Да, изброени са гаранциите, които българската държава не дава. 25 години за постигане на договорената норма на възвръщаемост е изключително дълъг срок. Няма бизнес планове, в които да се разглежда от 15-ата година нататък.
Водещи
-
Ураганен вятър събори покриви и дървета в Перник
01.12 | 18:00
-
Боршош: Конструкцията на коледната елха на София е опасна
Той е изпратил сигнал до кмета на София и до главния архитект
01.12 | 17:20
-
Печалбата на банките удари 3 млрд. лв.
показват данните на Българската народна банка (БНБ) към края на октомври
01.12 | 17:00
Най-четени
-
ДСБ официално предложи на партньорите да издигнат Атанасов за шеф на парламента
От националното ръководство излязоха с позиция
01.12 | 10:40
-
Попфолк звездата ДесиСлава слага край на музикалната си кариерата
Новината съобщи самата тя в социалките
01.12 | 11:40
-
Желязков: Единственият баланс е Атанасов да е председател на НС, а Борисов – премиер
Той коментира и дали ще върнат първия мандат празен
01.12 | 14:00