Напредък по „Южен поток“ 14.11 | 14:59

Русия и България се споразумяха за създаване на смесено дружество за изграждане на българския участък от газопровода

От Любомир Тасев

 

Руският газов монополист Газпром и Български енергиен холдинг (БЕХ) подписаха в събота споразумение за създаване на смесено дружество за изграждане на българския участък от газопровода „Южен поток”. Подписването се състоя в Министерски съвет в присъствието на премиерите на България и Русия - Бойко Борисов и Владимир Путин.

Друго сключено споразумение урежда разпределянето на дяловото участие в проекта.

От българска страна документите подписа Мая Христова, изпълнителен директор на БЕХ, а от руска Алексей Милер, председател на управителния съвет на Газпром.

"С българския министър-председател проведохме много обстойни, съдържателни и резултатни преговори, които завършиха с подписването на два много важни документа, които дават фактически старт на работата по българския участък на 'Южен поток',” заяви руският премиер.

„Бяха подписани много важни документи за 'Южен поток' – уставът и споразумението между акционерите. Появи се собственик на българския участък на – съвместно руско-българско предприятие, което ще финансира, проектира и ще построи българския участък на газопровода.“ Това каза президентът на "Газпром" Алексей Милер пред журналисти след пресконференцията на премиерите Бойко Борисов и Владимир Путин.

Милер отбеляза, че ако конструктивната съвместна работа с българските колеги продължи, срокът, определен за приключване на строителството на газопровода - 31 декември 2015 г. - ще бъде изпреварен с няколко месеца.

„Южен поток” е много важен за България. Миналата година Газпром е транспортирал транзитно през България едва 14 млрд. куб. метра газ, а с „Южен поток” транзитът ще достигне 63 млрд. куб. метра. Това е почти пет пъти повече и без съмнение ще бъде сериозна добавка за българския бюджет чрез постъпленията от транзит на руски газ през българска територия, каза още директорът на Газпром.

"Южен поток" е газопровод с проектна мощност до 63 млрд. куб. метра газ годишно. Газопроводът трябва да намали зависимостта на Русия и страните потребители от Украйна и Турция, през които минава транзитът на синьото гориво към Европа.

Планира се чрез "Южен поток" да се доставят 35% от целия руски газ за Европа.

По проект 900-километровият газопровод е с начало в Джубга (Краснодарски район, Русия) и преминава по дъното на Черно море до Варна. На Балканския полуостров се разклонява и достига до Южна Италия през Гърция и Йонийско море и до Северна Италия през Сърбия, Унгария и Словения (с разклонение до Австрия).

Споразумението за прокарване на тръбопровода бe подписано на 23 юни 2007 г. в Рим между руския Газпром и италианската компания Ени. През 2008 година България и Русия подписаха междуправителствено споразумение за сътрудничество при изграждането на газопровода „Южен поток“ през територията на България.

Газпром планира изграждането на газопровода да започне през 2013 г., а в края на 2015 г. по съоръжението трябва да потече газ.

 

Водещи