Поискаха в съда ВМЗ-Сопот да бъде обявен в несъстоятелност 15.01 | 18:14
По иск на "Механичен завод – Девин" е образувано дело в Пловдивския окръжен съд
Кредитор на ВМЗ-Сопот поиска заводът да бъде обявен в несъстоятелност.
Дело за откриване на процедурата е заведено от "Механичен завод – Девин" АД в Пловдивския окръжен съд, съобщиха от съда. Делото ще се гледа при закрити врати на 21 януари.
На този фон в икономическото министерство в момента се провежда спешна среща за състоянието на ВМЗ-Сопот, в която освен министър Делян Добрев участват социалният министър Тотю Младенов, изпълнителният директор на Агенцията за приватизация и следприватизационен контрол Емил Караниколов, директорът на Агенцията по заетостта Камелия Лозанова, изпълнителният директор на ВМЗ Сопот Иван Стоенчев и представители на синдикатите.
По-рано днес и икономическият министър Делян Добрев и премиерът Бойко Борисов заявиха, че за да бъде спасен заводът, са необходими съкращения.
Според Борисов с работата си трябва да се разделят 700-800 работници, за да бъде приватизирано предприятието. "Никой не го иска с 3200 души състав", коментира той.
ВМЗ-Сопот е сериозно задлъжнял, а вчера (14 януари) се провали и процедурата по приватизацията му, след като кандидат-купувачът не внесе необходимия депозит.
Заводът дължи над 100 млн. лева на частни кредитори, над 50 млн. лв. – на държавата и повече от 3 млн. за заплати. Работниците, които протестират от миналата година, не са получавали възнаграждения от месеци.
Водещи
-
Паричен хороскоп за всички зодии през ноември 2025
29.10 | 20:45
-
БНБ: Парите в обращение намаляха с над 2 млрд. лева
Причината е масовото освобождаване от налични спестявания и запаси заради приемането на еврото
29.10 | 20:30
-
КНСБ: Бюджет 2026 е на безхаберието към работещите
Любослав Костов заяви, че в петък синдикати излизат на протестна акция, а ако тя не даде...
29.10 | 20:15
Най-четени
-
Като вицепремиер Мария Габриел е правила опити за сваляне на санкциите от Пеевски и други
Това съобщи в кулоарите на парламента един от съпредседателите на "Демократична България"...
29.10 | 16:45
-
Борисов след оттеглянето на Киселова: Оставка не се гласува, днес подписваме коалиционно споразумение
Той бе запитан дали е имало напрежение с БСП. "Не виждам какво напрежение има", отговори той.
29.10 | 11:16
-
Хотелиери и ресторантьори в Банско изразяват сериозни притеснения, че преходът към еврото в полунощ на 1 януари може да доведе до хаос
Според нея промяната е логична, но моментът е неподходящ:
29.10 | 10:15
-
Нова магнитна буря ни удря до часове
Освен за човешкото здраве, магнитната буря може да доведе до временни смущения в техническите...
29.10 | 10:45