Русия ни дължи пари за оборудване в "Белене" 31.10 | 11:38
Открити са груби нарушения по обществените поръчки за проекта

Руската държавна компания "Атомстройекспорт" дължи пари на Националната електрическа компания (НЕК). Това обясни вчера директорът на Агенцията за държавна финансова инспекция (АДФИ) Теменужка Петкова пред парламентарната комисия за проверка на всички данни около проекта АЕЦ "Белене", пише Econ.bg.
През 2007 година руската компания подписва рамков договор с НЕК за изкупуване на оборудването, намиращо се на площадката в Белене, което няма да бъде интегрирано в новата електроцентрала. "Атомстройекспорт" се задължава да плати на българската компания 205 милиона евро.
За да се продадат активи на НЕК обаче, е нужно разрешение на ресорния министър. Към датата на подписване на документа, такова разрешение не е налице. Едва около две седмици по-късно тогавашният министър на икономиката и енергетиката дава съгласие за продажбата, информира bTV.
От АДФИ не са наясно как точно е определена цената от 205 милиона евро при положение, че по оценки на консултанта "Уорли Парсънс" оборудването струва 295 милиона евро.
Впоследствие двете страни подписват и няколко допълнения към документа, от които става ясно, че "Атомстройекспорт" трябва да плати на НЕК оборудване на стойност 164 милиона евро. На практика обаче се плащат 87 милиона евро, а руската страна твърди, че останалите 77 милиона са всъщност направените разходи за транспорт и застраховане на оборудването, които компанията не е длъжна да плати. Въпреки това в НЕК не са предоставени никакви разходно-оправдателни документи.
В крайна сметка, на базата на тези резултати от проверката, АДФИ е отправила препоръка към НЕК да предяви иск към "Атомстройекспорт" за изплащане на стойността на оборудването в пълен размер.
Груби нарушения на Закона за обществените поръчки около проекта АЕЦ "Белене” е констатирала още проверката на Агенцията за държавната финансова инспекция. Сред тях е и липсата на окончателен договор между НЕК и "Атомстойекспорт" за строежа на централата. Прокуратурата е била сезирана още през април.
В началото на септември стана ясно, че руската държавна компания "Атомстройекспорт" е увеличила финансовите си претенции към България заради отказа от строежа на АЕЦ "Белене" до 1 милиард евро.
Водещи
-
Денков: За "Продължаваме промяната" тема "президентски избори" няма
Нито е имало обсъждания в какъвто и да е формат, нито има решения за номинации, уточни той
08.04 | 19:45
-
Премиерът: До средата на годината чрез тол системата ще бъде въведен контрол на скоростта
Това съвещание беше като реакция на трагичния инцидент и усещането в обществото, че има много...
08.04 | 19:30
-
Разследват Християн Гущеров за домашно насилие
Светлана Гущерова е подала молба за незабавна защита от доскорошната си половинка, а делото...
08.04 | 19:15
Най-четени
-
Яйца и българско агнешко - колко ще ни струва великденската трапеза
Провокиран да коментира новините от Гърция, Иванов изтъкна, че не можем да уеднаквяваме...
08.04 | 10:45
-
Симеон Дянков: България може да спечели от търговската война
Бъдещето на българската икономика
08.04 | 11:15
-
Атанасов: Ще има основание за вот на недоверие, правителството още не е показало защо трябва да го искаме
Той беше категоричен, че върху случая има политически чадър. „Очевидно е, че е от...
08.04 | 09:29
-
Митов иска "коли под прикритие" да дебнат за агресията на пътя
Ограничителни колчета и маркировка трябва да има на опасните пътни участъци, заяви МВР-шефът
08.04 | 14:30