Семерджиев: Таксата за достъп е законна 02.10 | 14:49

Данните на производителите на ток от ВЕИ били "изключително неверни"

От Ралица Стоянова

Нашето решение за таксата за достъп до мрежата за производителите на зелена енергия е абсолютно законосъобразно и целесъобразно, не противоречи на никакви европейски директиви. Това каза председателят на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) Ангел Семерджиев след редовното заседание на комисията, цитиран от Агенция "Фокус”.

Според него откритото писмо на производителите на ток от ВЕИ съдържа изключително неверни данни и неправилно тълкуване на регламента. Преференциалните цени и начинът, по който се изглаждат възобновяемите източници е решение и проблем на вътрешно законодателство на всяка държава. "Ние имаме такъв механизъм и той е един от най-добрите. Но този механизъм няма как да работи срещу интересите на обществото. В момента той работи против интересите на обществото. Всяка държава има право да взема мерки за стабилизира системата и да защити потребителите. Не може да се развива нещо повече, отколкото е предвидено", заяви Семерджиев.

Бумът от фотоволтаични центали, който се е получил през май и юни тази година, натоварва системата така, както всички системи в Европа. Вместо да се купува електроенергия от нашите евтини източници, както е предвидено по ценовата рамка, те се спират, за да приеме електроенергията от фотоволтаичните централи. Няма как тези действия да не предизвикат допълнителни разходи в системата. "Когато сме определяли таксите за цената за достъп, сме имали предвид възможности на всеки от тези производители да продължи да работи при нормални норми на печалби, каза Семерджиев.

Незаплащането на тези такси е незаконно. Ако не бъдат плащани, това ще е неизпълнение на законови норми. Съответните електроразпределителни дружества ще имат право да преустановят приемането на електроенергия от тях, обясни председателят на ДКЕВР.

Производителите на ток от ВЕИ и днес протестират пред сградата на ДКЕВР. Вчера те заявиха, че Семерджиев ще бъде принуден да си подаде оставката. Той нямал морално право да бъде председател на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДЕКВР), защото ръководеното от него ведомство направи много грешки през последните години.

 

Водещи

Най-четени