Таван за директните плащания на единица площ – позицията на България и Германия 31.10 | 18:09

Промяната трябва да влезе за периода 2014-2020 г.

От Ивайло Ачев

България и Германия ще работят заедно за въвеждане на таван върху земеделските субсидии за единица площ, заяви министърът на земеделието и храните Мирослав Найденов след днешната си среща с германския си колега Илзе Айгнер, съобщават от Министерството на земеделието и храните (МЗХ).

Причината за искането на таван е фактът, че огромна част от субсидиите отиват за съвсем малко бенефициенти. В България 3,4% от всички бенефициенти на директни плащания за единица площ получават 78% от средствата. В Германия обаче подобен проблем няма, тъй като средната обработваема площ е 50 хектара, а най-големите стопанства са около 4 хил. до 5 хил. хектара. За сравнение у нас има земеделци, които обработват площи от по 100 хил. хектара.

Като цяло България и Германия имат общи позиции по отношение на реформите в Общата селскостопанска политика (ОСП), в това число и за бюджета – 40% от бюджета на ЕС да отива за селско стопанство. Различия между българската и германската позиция обаче не липсват – основното е по отношение на схемите за плащания, обвързани с производството.

Германия настоява те да бъдат до 5%, докато България – до 10%. В момента в България няма друг механизъм за подпомагане на секторите овцевъдство, зеленчукопроизводство, овощарство, птицевъдство и др. освен използването на 10% от средствата за преки плащания, които да отидат по схеми, обвързани с производството, посочи Найденов.

Водещи