Три предупреждения от ЕК за България само за ден 16.06 | 17:36
Не гарантираме прозрачност и равно третиране при обществените поръчки
След като ни отправи предупреждения, че не изпълняваме директивата за боклука и за промотиране на зелени автомобили, Европейската комисия направи и още едно предупреждение към България.
Този път страната ни е уличена за нередности в областта на обществените поръчки. България беше призована да спазва принципите на прозрачност, равно третиране и липса на дискриминация в процеса на провеждане на обществени поръчки.
Този коментар беше направен на фона на търг, проведен от Електроенергиен системен оператор ЕАД, собственост на Националната електрическа компания (НЕК), допълват от Брюксел. Две от условията в този търг са давали нечестни предимства на участниците, е преценката на Брюксел.
По тази причина и Комисията ни изпрати мотивирано становище до два месеца да премахнем нередностите в тази област. В противен случай страната ни ще бъде изправена пред Европейския съд. Може да ни бъде наложена и финансова санкция.
От Комисията дават и още малко информация за въпросния търг, на който се позовават. Той е бил проведен през 2008 година. По закона за обществените поръчки са набирани оферти за охрана на един от обектите на фирмата. Стойността на договора е 1 млн. евро, а периодът на изпълнение – 36 месеца, допълват от ЕК.
Водещи
-
Първан Симеонов: Подкрепящите протестите се увеличават
"Аз не съм съгласен, че полицията не си е свършила работата. Според мен полицията си свърши...
07.12 | 18:00
-
Зеленски призова за още ПВО след масирани руски удари
Вчера и днес Русия отново атакува Украйна с множество дронове и ракети
07.12 | 17:40
-
Надзорният съвет на НОИ прие преправения бюджет
В план-сметката на ДОО за 2026 г. се запазват социалните разходи
07.12 | 17:20
-
МОСВ прави спешен мониторинг на морските води заради блокирания танкер
Басейнова дирекция следи за потенциално замърсяване в Черно море след нанесените удари по...
07.12 | 17:00
Най-четени
-
Външните министри на България и Украйна са обсъдили двустранното сътрудничество
Андрий Сибиха и Георг Георгиев са провели телефонен разговор
07.12 | 10:20
-
Бойко Ноев: Протестите ще продължат!
"За да възтържествува демокрацията в България, много е важно тя да победи на президентските...
07.12 | 13:20
-
Българската порноактриса №1 е готова да участва в управлението на "Лукойл"
Мога да стана дясна ръка на бившия шеф на сайта за възрастни Бернд Бергмайр, ако той придобие...
07.12 | 15:30
-
Делян Добрев: В новия бюджет има всичко, което иска протестът
По думите му напрежението около предстоящия протест в сряда е „напълно необяснимо“, тъй като...
07.12 | 16:00