Четири съвета как по-младите хора могат да победят безработицата 04.04 | 19:18

Съветите са на експертите от Manpower

От Ивайло Ачев

Съвременната икономическа ситуация и трудностите, пред които са изправени редица държави, предполагат все по-голяма безработица в днешно време. Особено тежко е положението на т.нар. "поколение Y" - хората, родени в периода 1970 - 2000 година.

Във времена на рецесия фразата "последният назначен е първият уволнен” звучи много вярно за много компании, казват консултантите от Manpower. "Поколението Y” никога не е преживявало рецесия, затова съвременният спад на икономиката може да му се отрази като шок.

Цифрите от статистика на Евростат показват ниво на безработицата у нас за февруари от 12,4%. Компаниите правят преоценка както на настоящите, така и на бъдещите работни позиции в условията на съществуващия икономически спад. Проучвания констатират, че е по-вероятно засегнати от безработицата да бъдат младите работещи. Затова Manpower дава няколко полезни съвета как можем да намерим работа, с която да стабилизираме положението си:

Временна заетост – тя може да бъде много доходоносен начин на работа, който предлага различни варианти и гъвкавост на заетите. Временно заетите са традиционно по-привлекателни за работодателите по време на рецесия, така че търсещите работа могат да извлекат ползи от тази тенденция, както и да натрупат ценен опит. Според Надя Василева, управляващ директор на Manpower за България, Сърбия и Хърватия, назначаването на персонал на постоянен трудов договор е скъпо струващ процес и въпреки че пазарът на труда се "залива" от кандидати, работодателите ще продължават да гледат на временната заетост като мост към постоянните назначения, докато настъпят времена на по-спокоен икономически климат.

Адаптиране на очакванията – това е съвет и към младите хора, и към работодателите. Например работата като доброволец, независимо дали в България или в чужбина, може да бъде добре приета като индикация за упорит труд и желание за успех.

Трудов опит - приемете трудовия опит като трамплин към избраната от вас сфера на дейност. Той показва желание за успех и ангажимент към учене. Може да жертвате определен доход за известно време, но ползите в дългосрочен план ще ви се отплатят многократно.

Усъвършенстване на уменията - приемайте преквалификацията, за да може да увеличите своите възможности да бъдете наети на работа. Много компании предлагат различни обучения в процеса на работа за своите служители, което е идеална възможност за тези, които искат да имат предимство пред конкуренцията.

"За "поколението Y” годините на обучение в университета би трябвало да са достатъчно условие за осигуряване на работа, но в съвременните икономически условия образованието вече не е такава предпоставка за сигурна прехрана, каквато беше преди. По презумпция работещите имат редица очаквания към работодателите, като например подходящ баланс между работа и личен живот, както и реална проява на т.нар. корпоративна социална отговорност (CSR). В този аспект на разбиране за характера на трудовия процес реалността на пазара на труда често се превръща в истински шок за по-младото поколение", коментира Василева.

Още един ценен съвет на директора на Manpower за България, Сърбия и Хърватия, е да се обръща внимание на сектори, които не се считат за привлекателни. Такива са индустриалните сектори - те могат да помогнат за натрупването на опит и в други области би подкрепило като цяло кариерното развитие на младите в по-дългосрочен план. 

Водещи