"Няма да забравим, няма да простим" казаха в Пловдив 02.10 | 19:08

Протестиращи в София пък призоваха за етнически мир

От Андриян Георгиев

Над 1 000 души се включиха в митинга срещу бездействието на институциите на централния площад в Пловдив.

Той беше организиран от двата фенклуба на пловдивските футболни отбори "Локомотив" и "Ботев", като беше подкрепен от младежки и студентски организации.

На площада, с плакати и знамена, бяха и над 100 души от Катуница, сред които и близки на загиналите две момчета. 

"Няма да забравим, няма да простим" – това е лозунгът, издигнат на сцената на площад "Централен", съобщава БНР.

Освен химнът на България, на площада прозвучаха и възрожденски песни, както и скандирания "Българи юнаци". 

Представители на студентските съвети прочетоха декларация с 16 искания, които ще адресират до институциите.

Да се създадат ефективни механизми за прилагане и спазване на българското законодателство от всички български граждани – това са поставили студентите на първо място в декларацията.

Други искания са: да се осъществява строг контрол върху спазването на журналистическата етика при отразяването на събитията; да се зачита неприкосновеността на частната собственост и да се приеме закон, който да разреши нейната отбрана.

Студентите поискаха също незабавна оставка на главния прокурор и Висшия съдебен съвет заради критиките в доклада на ОЛАФ. Това искане беше посрещнато от хората на площада с възгласи "Оставка".

Студентите издигнаха и редица социални искания, сред които: социалните помощи да се плащат едва след полагането на обществено полезен труд, да започне незабавно събаряне на незаконните постройки на територията на България, да се изисква от етническите лидери конкретни резултати от работата им за интеграцията на малцинствата и повишаване ефективността на тази тяхна дейност.

В подкрепа на тези искания започна и подписка, като всички присъстващи бяха призовани да се присъединят към нея.

По-рано днес пловдивският митрополит Николай отслужи молебен за мир и народно единство в храма в село Катуница. Владиката каза, че етническо напрежение в България не е имало, няма и няма да има, но мащабът и размерите на събитията говорят за натрупания гняв и омраза сред народа. Когато като държава търпим безучастно отделни лица, не просто да извършват, но да парадират с престъпната си дейност, в този случай народът е принуден да се съпротивлява, каза митрополитът и призова към мир, примирение и разум.

В София пък се проведе протест срещу ниската ефективност на правораздавателната и правоохранителната система в България. Той започна с призиви за етнически мир.

Макар че малцина откликнаха на призива на Гражданско сдружение "Сила" за протест, организаторите бяха категорични, че не желаят подкрепа от политически партии и няма да допуснат расистки възгласи и етническо противопоставяне. Те поискаха помощ от полицията за отстраняване на група непълнолетни, облечени в тениски на определена политическа партия, които с агресивни възгласи се опитаха да се приобщят към протеста. 

В България няма етнически проблеми. Това да го знае цяла Европа. Всички сме заедно и следващия път ще излезем турци, роми, българи и ще отидем да ги питаме политиците – какво правим по въпроса, каза един от участниците в протеста. 

Исканията на Гражданско сдружение "Сила" представи лидерът на сдружението Славян Желязков: 

- Да се отстранят дисциплинарно от системата на МВР всички служители, нереагирали адекватно или пренебрегнали подаден от гражданите сигнал.

- Увеличаване на полицейския контингент в рисковите райони.

- Извършителите и подбудителите на убийството на Ангел Петров и раняването на тримата полицаи да получат ефективни и съизмерими на извършените престъпления присъди.

- Не на двойния стандарт в правосъдието.

- Граждански контрол върху дейността на МВР и службите за сигурност. 

Исканията ще бъдат внесени утре в Министерския съвет.

Водещи