4 проекта за промени в Изборния кодекс минаха на първо четене 18.07 | 15:52

Депутатите приеха предложенията на ГЕРБ, БСП, "Синята коалиция" и РЗС. Отхвърлиха тези на ДПС и "Атака"

От Андриян Георгиев

Народното събрание прие на първо четене четири законопроекта за промени в Изборния кодекс и отхвърли други два. Подкрепени бяха предложенията, внесени от ГЕРБ, БСП, "Синята коалиция" и РЗС. Отхвърлени бяха законопроектите, предложени от ДПС и "Атака". 

Председателят на правната комисия Искра Фидосова предложи да се тестват експериментално електронното и машинното гласуване, за да се види какви са недостатъците при единия и другия вид и за следващи избори да се работи за подобряване и да се избере един от начините, който да се развива.

По думите на Фидосова ГЕРБ продължавали да отстояват, че гласуването трябва да бъде електронно дистанционно по интернет, а не машинно. Според нея предложенията на ГЕРБ по отношение на публичността и прозрачността на изборите съвпадали с тези на другите парламентарни групи. 

"От месец март ЦИК вече публикуват всички стенограми и решения на сайта си. Има политическа воля за създаване на сайтове, в които всички решения на ОИК и на районни избирателни комисии да бъдат оповестявани. Моля за подкрепа – да ограничим общия брой на застъпниците, както и броя на политическите представители на партии, коалиции и инициативни комитети”, обърна се към депутатите Искра Фидосова, цитирана от агенция "Фокус". 

Заместник-председателят на Парламентарната група на ДПС Христо Бисеров пък заяви, че техните изводи от изборите за президент и местна власт били, че изборният процес се характеризирал с недемократичност, злоупотреба с държавна власт, липса на организация, наличие на хаос, непрозрачност в работата на изборната администрация.

"Тези избори бяха най-манипулираните от новата история в България”, заяви Бисеров. Според него първата промяна трябва да е в правилата на работа на изборните комисии. "Всички заседания на комисията трябва да станат максимално публични. Необходимо е да се прекрати злоупотребата”, посочи още Христо Бисеров.

Народният представител от "Синята коалиция" Екатерина Михайлова пък заяви от парламентарната трибуна: "Предлагаме много засилен съдебен контрол върху актовете на изборната администрация. Правим предложение за публичност на заседанията на Централната избирателна комисия – кой как избира решенията и кой как гласува”. Според Михайлова е необходимо и въвеждането на електронно гласуване.  

"Синята коалиция" не подкрепи законопроектите на другите парламентарни групи за промени в изборното законодателство.

"Ние виждаме рационалните моменти в много от направените предложения за изменения, но запазваме своето недоверие към вносителите – имаме основания. Ние ще подкрепим на второ четене всяка добра идея, всяко добро, смислено, положително предложение, което води до решаване на проблемите в изборния процес в услуга на гражданите”, заяви лидерът на ДСБ Иван Костов. 

Водещи

Най-четени