50 лв. глоба, ако не се явите във "Военна полиция" 10.06 | 20:41

Това гласи приетият на второ четене от парламента Закон за военната полиция

От Кремена Бедерева

Военна полиция съвместно с МВР и ДАНС може да участва в задържане на извършители на престъпления и освобождаване на заложници в антитерористични операции. Това гласи приетият на второ четене от парламента Закон за военната полиция.

Военна полиция съвместно или във взаимодействие с МВР и ДАНС може да участва в разкриване, прекратяване или пресичане на терористични актове, разпространяване на оръжия за масово унищожаване и незаконен трафик на оръжие, е записано още в приетия закон.

Освен това съвместно с двете служби военните полицаи ще участват в охрана на обекти. Две структури влизат в състава на военната полиция - служба "Военна полиция" към министъра на отбраната и военно полицейски формирования, организирани в роти, взводове и отделения.

Военната полиция е част от въоръжените сили и осъществява охранителна дейност за предотвратяване, пресичане и защита от противозаконни посегателства на лица, обекти, имущество, въоръжение, техника и мероприятия.

Сред задачите е и контрол върху използването на военни превозни средства, спазването на установения пропускателен режим при влизане и излизане от охранявани обекти на Министерството на отбраната, допълва БТА.

Глоба от 50 лв. ще се налага на всеки, който без уважителни причини не се яви в служба "Военна полиция", след като е бил редовно призован, а при повторно неявяване - санкцията е 100 лв.

Между 100 до 300 лв. ще се глобява за неизпълнение на писмено разпореждане на орган на служба "Военна полиция", направено в кръга на неговите правомощия.

Противозаконно спъване на орган на служба "Военна полиция" да изпълнява правомощията си, се санкционира от 100 до 500 лв., ако не подлежи на по-тежко наказание, записаха депутатите.

Законът предвижда служба "Военна полиция" да изгражда и поддържа информационни регистри за събиране, обработване, систематизиране и съхраняване на данни.

Водещи