БАБХ прави списъци на стопаните, засегнати от шапа 02.04 | 17:43

Стопаните няма нужда да подават документи, за да получат обезщетенията си

От Елена Коцева

Служителите на Българската агенция по безопасност на храните изготвят списъци на засегнатите стопани и броя на животните, които притежават.

Затова и стопаните няма нужда да подават документи, за да получат обезщетенията си заради умъртвяването на животни в засегнатите от шап села. 

Това съобщи зам.-министърът на земеделието и храните д-р Цветан Димитров, който е на обиколка в Югоизточна България.

Част от обиколката бе село Драгичево, община Средец, където зам.-министърът се срещна с фермери, засегнати от ветеринарните ограничения заради избухналата зараза по животните. На срещата е била обсъдена схемата, по която ще бъдат компенсирани стопаните, в зависимост от претърпените щети и възникналите проблеми от наложената карантина в района.

Цветан Димитров се запозна с взетите мерки срещу шап в община Средец и посети община Болярово, Ямболско, във връзка с възможностите за изграждане на защитни мрежи по границата с Турция. 

Оградата има за цел да спре преминаването на свободно движещи се диви животни, преносители на болестта, в територията на България. До налагането на тази мярка се стигна, след като по последни данни огнищата на шап в Турция надхвърлят 1000.

Приоритет за МЗХ е изготвянето на специална програма, която да заработи в посока съживяване и насърчаване развитието на засегнатия район, веднага след като бъде овладяна сегашната ситуация с шапа, уверяват от министерството.

Компенсациите ще се няколко вида. Ще има компенсации за умъртвени животни, за фураж за добитък, който не може да бъде изведен на паша, и за продукция, която не може да бъде предложена на пазара заради рестриктивните мерки в региона.

Най-големи обезщетения ще получат хората, които са в селища, засегнати от шап. След това е втората група, която обхваща 10-километрова зона около тези райони. Третата група са стопани, които са засегнати от рестриктивните мерки.

Обезщетенията само за унищожаването на животни ще са около 2,4 милиона лева. Компенсациите за стопани заради ограничителните мерки може да достигнат от шест до 10 милиона лева, според предварителните изчисления на Министерство на земеделието.

iNews припомня, че в края на март месец БАБХ докладваха за три нови огнища на заразата - в с. Голямо Буково, в с. Факия и в с. Момина Църква във ферма с 209 говеда, намираща се в близост до селото.

Преди това, близо 300 животни се наложи да бъдат умъртвени в селата Граничар и Кирово от същата община.

Според ветеринари, липсата на ваксинация и други мерки за превенция са подпомогнали за разпространението на заразата. 

Специалистите, както и местните власти настояват, че лесното преминаване на животни от съседна Турция е довело до появата на шап.

Още по време на първото избухване на заразата по домашните животни в село Кости се заговори за възстановяване на загражденията по границата. 

Първото огнище на шап в страната избухна в село Кости, Бургаско, на 5 януари тази година. Веднага бяха затворени всички пазари за живи животни и бяха въведени ограничения за придвижването на животни в района.

Ограничителните мерки бяха снети едва в началото на март месец.

Най-четени