Бронзова лампа от римската епоха откриха при АМ "Струма" 19.06 | 11:57
В тракийската могила край село Дяково са намерени и части от оръжия

Части от оръжия и бронзова лампа откриха дупнишки археолози при разкопки на тракийска могила край село Дяково, съобщиха участници в разкопките.
Предполага се, че артефактите са от римската епоха. В североизточния сектор на могилата е намерен гроб с кремация, съдове, каза един от участниците в проучването - Сергей Устинов от Историческия музей в Дупница.
Находките ще бъдат подредени в специална изложба в Дупница и Кюстендил след приключването на разкопките, уточнява още БТА.
Проучванията на археолозите в района бяха предизвикани от строителството на автомагистрала "Струма".
iNews припомня, че археолозите и друг път са откривали находки в района на строителството на автомагистралата. Преди около 2 месеца археолозите се натъкнаха на сребърна монета, сечена по времето на император Гордиан.
Към момента находката е най-ранната открита на обекта, като най-вероятно сребърната находка е от периода между 238-244 г., когато е управлявал Марк Антоний Гордиан.
По време на проучванията археолозите се натъкнаха и на монети, сечени през първата половина на V в.
18 археолози и 110 работници започват от 1 април работа по изследването на тракийски некропол в землището на дупнишкото село Делян, попадащ в трасето на автомагистрала "Струма".
Находката датира от VII - V в. пр. Хр. Некрополът се състои от плоски каменни надгробния, които покриват кремирани трупове. Досега са открити четири, като всички са с различна форма и дължина.
От няколко месеца археолозите от Регионалния исторически музей в Кюстендил проучват трасето на автомагистрала "Струма", като се работи по единия от разкритите обекти, разположен в землището на село Дяково, община Дупница - многослойно селище от късноантичната и средновековна епохи.
Разкопките обаче бяха съпроводени от конфликт, след като на 11 януари тази година при инспекция на строителството на АМ "Струма" министър-председателят заяви, че не можел да чака археологическите проучвания да се проточат до август и септември.
Тогава Борисов призова археолозите да облекат ватенки и да сложат калорифери на обекта и в студ и сняг разкопките да не спирали. Според Борисов така работели всички работници в България и следователно и археолозите трябвало да работят, независимо от атмосферните условия.
Археолозите се опитаха да възразят на премиера, че когато пръстта е по-твърда от керамиката, те не могат да работят. Борисов обаче отсече, че щял да докара калорифери, които да подгреят почвата, и че не можело само заради това, че на археолозите им е студено, България да връща пари на Брюксел.
Водещи
-
Първите глоби за шофиране в аварийните ленти на магистралите ще бъдат налагани от тази събота и неделя
Позицията на МВР
15.07 | 17:40
-
Нов обрат по делото "Дебора"
Районният съд в Пловдив пусна на свобода обвиняемия Георги Георгиев срещу парична гаранация от...
15.07 | 16:45
Най-четени
-
Николай Василев: Трябва да спрем да говорим, че има инфлация, такава няма
По негови думи инфлация ще има, но причината за това е бюджетната политика на правителствата...
15.07 | 13:45
-
Томислав Дончев: Приемането на еврото не е сред рисковете, които ни крие бъдещето
В събитието участва и икономическият анализатор Йонко Чуклев.
15.07 | 14:30
-
Тръмп за BBC: Разочарован съм от Путин, но не съм го отписал
Интервюто се появява в медийното пространство часове след като Тръмп обяви нови оръжейни...
15.07 | 12:00