Дават на Стария Несебър статут на квартал 13.07 | 15:07
В новия квартал ще се създадат служби на общинската администрация
Кметът на Несебър Николай Димитров ще предложи на местния общински съвет доклад за решение Старият град да придобие статут на квартал на града.
Това стана ясно след проведената днес среща в Министерския съвет между премиера Бойко Борисов и министрите Вежди Рашидов, Росен Плевнелиев и Трайчо Трайков с кмета и главния архитект на общината и представители на жителите на града. Тази среща бе направена след последното посещение на премиера Борисов в града, когато той поиска да бъдат изчистени и търговските сергии от улиците.
Участниците в срещата решиха още в новия квартал да се създадат служби на общинската администрация с оглед по – добро обслужване на населението, съобщиха от пресслужбата на Министерски съвет.
С приемането на бюджета на общината за 2012 г. ще бъде предложена и промяна в нейния устройствен правилник, където ще бъде предвидено създаването на отдел, отговарящ за Стария град.
По време на разговорите беше решено още членовете на работната група към Министерството на културата, която в момента изготвя План за опазване и управление на Стария Несебър, да бъдат командировани в града, с оглед улесняване на работата им за по-бързото финализиране на плана.
По настояване на министър-председателя Бойко Борисов срокът за неговото изготвяне се намалява и той трябва да бъде готов до края на м. септември т.г., а не през м. ноември, както беше заложено в заповедта за създаването на работната група.
Планът за опазване и управление на Стария Несебър ще послужи като задание за изготвянето на Подробен устройствен план (ПУП) на общината, с какъвто в момента тя не разполага. С цел по-бързото изготвяне на ПУП, който след това да бъде подложен на обществено обсъждане с жителите на Несебър, беше направена и корекцията в крайния срок за завършването на Плана за опазване и управление на Стария Несебър.
iNews припомня, че още преди три години Несебърската община се закани, че ще започне да маха поетапно изникналите стотици сергии в старата част на Несебър, тъй като те създават лош имидж на града и скриват зад кич фасадите и атмосферата на паметниците на културата.
Такава акция започна през есента на миналата година, когато ДНСК започна събарянето на незаконни постройки. Стигна се дори до сблъсък с полицията, която трябваше да охранява инспекторите и строителните работници.
Тогава част от гражданите на Несебър поискаха да бъде снет статутът на града -паметник под егидата на ЮНЕСКО, за да няма ограничения за строителството в рамките на историческата част.
Водещи
-
Евгений Кънев: Радев се очертава като истинска катастрофа за България
Нетът е пълен с гняв, подигравки и мемета на премиера, отбеляза той
18.07 | 18:00
Най-четени
-
Демерджиев: Българската прокуратура е доста колеблива в действията си
Вътрешният министър проведе срещи в САЩ заради охраната на границите и санкциите по закона...
18.07 | 11:00
-
Петър Витанов: Радев беше категоричен - България на този етап няма място в „Коалицията на желаещите”
Ние имаме интерес, особено в енергийната сфера. Украйна търси възможност за захранване на...
18.07 | 09:45
-
Тодор Тагарев: Румен Радев върви срещу българския национален интерес
Трябва да се дефинира какво означава национален интерес, коментира бившият военен министър
18.07 | 12:21