Имоти и тайни ложи в препитването на кандидатите за главен прокурор 10.12 | 17:45

ВСС изслуша тримата кандидати за имотното състояние, моралните и етичните им качества

От Ивелина Георгиева

Тримата кандидати за главен прокурор Сотир Цацаров, Борислав Сарафов и Галина Тонева бяха изслушани днес (10 декември) от комисията по професионална етика и превенция на корупцията към ВСС.

И на тримата бяха зададени общи и конкретни въпроси, отнасящи се за всеки един от тях и семействата им, посочи председателят на комисията Ясен Тодоров. Той уточни, че въпреки изслушването до 13 декември все още може да се подават сигнали и въпросите към номинираните.

На 17 декември комисията ще излезе със становище дали кандидатите могат да заемат поста главен прокурор на България. По думите на Тодоров нито един от тримата – председателя на Окръжния съд в Пловдив Сотир Цацаров, зам. главния прокурор Галина Тонева и ръководителя на Специализираната апелативна прокуратура Борислав Сарафов, не е показал неубедителност на изслушването.

Първа от ВСС излезе Галина Тонева, която посочи пред медиите, че срещу нея няма постъпил нито един сигнал. Само въпрос от неправителствена организация, която попитала, какво мисли за членуването в тайни общества и други общи въпроси.

"Нямаше нищо, което да е притеснително за мен", заяви Тонева. Тя поясни, че на комисията е настояла да се обсъди ситуацията по делото САПАРД, тъй като там има образувано дисциплинарно производство срещу конкретен обвинител, а Тонева е представител на върховната прокуратура.

Не е имало нищо притеснително за Тонева и относно имотното ѝ състояние. Тя уточни, че има ипотечен кредит от 70 хиляди евро, за който изплаща по 1200 лева на месец.

"Все пак имам немалък доход и достатъчно добре мога да се обоснова", каза Галина Тонева. На въпрос счита ли кандидатурата си за обречена , тя отговори :"не, аз не съм човек, който тръгва да губи".

"Нито Цветанов, нито Борисов са лицата и органа, които ще изберат следващия главен прокурор", заяви още Тонева в попитана за подкрепата към Сотир Цацаров от изпълнителната власт.

Втори поред след изслушването пред етичната комисия излезе шефът на специализираната прокуратура Борислав Сарафов. Той посочи, че срещу него е имало проверка от страна на Върховната касационна прокуратура (ВКП)заради сигнал, подаден от свидетел по делотосрещу братя Галеви.Той твърди, че Сарафов го е карал да лъжесвидетелства, но проверката не е установила нарушение от страна на обвинителя.

"Аз от доста време се боря срещу организираната престъпност и докато ние работим със средствата на закона, хората от другата страна разполагат с неограничен материал от възможности – те подкупват, заплашват, понякога може би дори убиват", коментира Борислав Сарафов. По думите му свидетелят е заставен от обвиняемите впоследствие и подсъдими лица да твърди неща, които не са верни и това се доказва, както от проверката на ВКП, така и от влязлата в сила присъда, допълни кандидатът за главен прокурор.

Запитан от къде има три дарени апартамента, Сарафов обясни, че са му подарени от родителите.

Последен и най-напрегнат от тримата кандидати излезе председателят на Пловдивския окръжен съд Сотир Цацаров, сочен за фаворит на премиера Бойко Борисов и вицепремиера Цветан Цветанов.

Той заяви, че му пречи подкрепата на изпълнителната власт в лицето на двамата.

"Всяка подкрепа би следвало да радва един човек, но в конкретния случай подкрепата от изпълнителната власт води до етикета "любимец на ГЕРБ". Не е работа на вътрешния министър да хвали който и да било съдия, включително и мен", коментира Цацаров.

Той смята, че е бил обект на една доста целенасочена кампания от хора, които имат интерес процедурата за избор на главен прокурор да бъде спряна и въобще да не се проведе. Отказа обаче да назове конкретни имена.

Председателят на пловдивският окръжен съд подчерта, че ако бъде избран за главен прокурор, няма да бъде изпълнител на ничия воля, а това което ще прави е да спазва закона.

Пред етичната комисия към ВСС Сотир Цацаров е представил фактура и фискален бон, с които семейството му си е платило жилището на цена от 21 120 евро.

Той също подчерта, че няма никакви притеснения нито за произхода на средствата си, нито за това, че някой му е дарявал пари. Съпругата му също има ясни доходи, които фигурират в Сметната палата.

Цацаров заяви, че не членува в тайна организация и отрече да е масон.

Водещи