Младенов: Не решихме тежките въпроси в енергетиката 03.03 | 10:40
Министърът в оставка съжалява, че не успял да завърши започнатото с Македония

Има много тежки въпроси в енергетиката, които правителството не можа да оправи през последните 4 години, заяви министърът на външните работи в оставка Николай Младенов в ефира на bTV.
По думите му първата индикация за проблемите в този сектор у нас е било приемането на третия енергиен пакет от Европейския парламент. Той е свързан с либерализацията на енергийния пазар в ЕС. Според Младенов още тогава България се е противопоставила на либерализацията, но това е било част от политиката на тогавашното правителство.
"Тази тема остана на заден план, не й се обърна достатъчно внимание от енергийното ведомство”, обясни министърът в оставка.
Според Младенов кабинетът "Борисов” е направил всичко възможно да ограничи заробващите връзки в сектора, но процесите продължават и трудно биха могли да бъдат спрени. По думите на министъра е нямало да се стигне дотук, ако не е бил намерен начин за източването на българския холдинг.
"Това правителство не се е възползвало по никакъв начин от тези схеми или проблеми. Опитахме се в максимална степен да ги овладеем”, категоричен е Младенов. Той смята, че ЕРП-тата трябва да отговарят на много сериозни въпроси. Един от тях е защо определени политически партии като ДПС имат представители в тях.
Във връзка с оттеглянето си министърът на външните работи в оставка обяви, че това, което най-много го притеснява е, че не е успял да завърши започнатото с Македония, защото сме на крачка от приключването на ключов договор.
Относно плановете си за бъдещето Младенов заяви, че иска да си почине една седмица, да дойде на себе си и да види семейството си. След това ще започне подготовката за следващите избори, защото той отново ще бъде част от екипа на ГЕРБ. За момента той планира да се включи в подготовката и платформата на партията.
Младенов смята, че оставката на правителството е бил най-добрият ход.
"В България има политическа криза, но няма криза на държавността, няма разпад на държавността, защото имаме функционираща парламентарна система. Важно е да има ясен вот и да се знае зад какви идеи застават хората”, обясни той.
Според него правителството никога не се е отказвало от отговорността си.
За президента Плевнелиев министърът в оставка обясни, че отговорностите падат върху него много рано в неговия мандат. Той призова хората да отдадат цялата си подкрепа на държавния глава, така че той да може да изпълни конституционните си задължения.
Водещи
-
Учените вещаят пагубна екокатастрофа на Земята
Изменението на климата и покачването на морското равнище ще засегнат всеки един от нас,...
19.10 | 15:30
-
ЕС иска масови връщания на мигранти в Афганистан, България е „за“
През изминалата година 22 870 афганистанци са получили решения за репатриране от ЕС, но само...
19.10 | 15:01
-
Слънцето се събужда: Започва новата ера на бурите в Космоса
През последните месеци учените наблюдават взрив на активност
19.10 | 14:00
Най-четени
-
Лидерът на ГЕРБ: Всички казват, че не е хубаво на избори, ама чакат Борисов
На политическите си опонентите той каза: "Няма да им стигне времето дори да поддържат това,...
19.10 | 10:00
-
Ива Митева: Наблюдаваме играта „Борба за власт”
Надявам се Трифонов да не остане в този кабинет, заяви тя и прогнозира избори напролет
19.10 | 11:00
-
Отбелязваме Деня на българския лекар
Православната църква почита паметта на Свети Иван Рилски Чудотворец – небесния покровител на...
19.10 | 09:30
-
Министър спипа жп работници да крадат плодове
По време на ремонтни дейности те крадяли от частна ябълкова градина
19.10 | 11:20