Орешарски: Коментари "как всичко е обърнато наопаки" гонят инвестициите 20.09 | 15:00

Премиерът добави, че в България няма как да дойдат инвестиции, ако за целите на вътрешнопартийния дебат, рушим бъдещето на държавата си

От Кремена Бедерева

"Не сме написали големи думи в програмата за структурните реформи, но ще ги направим. Реформите ще ги направим. Те няма да внасят хаос в системите или предварителен страх."

Това заяви премиерът Пламен Орешарски в пленарна зала в края на дебатите по управленската програма на кабинета.

"Реформите ще са напълно съобразени с достигнатото равнище – някъде по-кардинални, другаде – по-меки. Отсъствието в здравната система ще забави, но няма да отмени желанието ни да направим допълнителни стълбове в системата”, посочи министър-председателят.

Структурните реформи, които ще правим няма да внасят хаос и предварителни страхове в системите, те ще са съобразени с достигнатото равнище и потребностите за модернизиране на отделните сектори - някъде по кардинални, на други места по меки, уточни той, коментирайки изказване на депутати от опозицията, че има отказ от структурни реформи. Много правителства имаха амбициозни програми, със описани амбициозни структурни реформи, но нито една от тях не стана, уточни Орешарски.

Орешарски задочно скастри президента, като каза, че не трябвало да се ходи по международни медии и да се говори, че ситуацията в страната е трагична. "Добри сигнали за развитие на бизнесклимата, а не интервюта в чужди вестници "как в България всичко е обърнато с главата наопаки, как сме най-корумпираната страна на този свят", са необходими за увеличаването на инвестициите в страната ни.

Премиерът добави, че в България няма как да дойдат инвестиции, ако за целите на вътрешнопартийния дебат, рушим бъдещето на държавата си.

Орешарски най-вероятно визираше интервюто на президента Росен Плевнелиев пред немското издание, където обяви, че "правосъдната система все още не функционира достатъчно ефективно. Партиите воюват, липсва национален консенсус за икономическите и политическите приоритети. Трябва да внимаваме, да не започне влошаване на ситуацията, което да доведе до трайна нестабилност".

Орешарски каза още, че ако се е отнасяло за временна заетост или субсидирани работни места, със сериозни преструктурирания могат да отчетат максимален брой работни места до сега. Това са неустойчиви и нетрайни работни места, истински работни места разкрива частният сектор, обясни Орешарски.

Според него, за да бъдат разкрити тези места, властите трябва да създадат предпоставки, за което е необходимо време, законодателни изменения и добри практики и изпълнение на законите. Премиерът коментира и изказването на заместник-председателят на ГЕРБ Цветан Цветанов, че липсват заявления в програмата за партньорство с евроатлантическите ни партньори.

Бих призовал всички да не издаваме комплексите си на нова етроатлантическа страна и не толкова да говорим вече за това, а да работим с нашите евроатланитически партньори. Той добави, че се опитват това да правят и то все по-успешно. Орешарски отчете, че в тази област са наследили добра основа. Министър-председателят заяви, че още тази есен ще бъде дискутирано възстановяването на швейцарското правило за индексиране на пенсиите, така че от началото на следващата година да има нов регламент.

Орешарски обеща към проектобюджета за следващата година да приложат и бюджетна прогноза за три години, в която ще има и тригодишната прогноза за базовите допускания за увеличение на минималната работна заплата. Подоходното семейно облагане ще бъде въведено, както сме записали в програмата, във втората половина на мандата. Криминализирането на неплащане на осигуровки има плюсове и минуси, не трябва да отиваме в крайности, каза още премиерът.

Според него трябва да се направи широк дебат, така че от една страна да не се наказват прекалена строго стопански фигури, които искат да плащат, но нямат ликвидност, и от друга да бъдат отделени от тази, които умишлено укриват осигуровки. Орешарски коментира и националната рамка за следващия програмен период и "желанието на всички сектори за максимализиране на финансирането от европейските фондове".

Водещи

Най-четени