От Семейната лига се обявиха за ясни правила за сурогатното майчинство 06.01 | 14:10

Негативното отношение към този метод не трябва да се прехвърля към ин витрото

От Деляна Петкова

По данни на Световната здравна организация (СЗО) към 2011 година двойките с репродуктивни проблеми са 270 хил. Това посочват от организацията Семейна лига в своето становище относно изразеното мнение на Българската православна църква за сурогатното майчинство и процедурите ин витро.

"С цялото ни уважение към огромната роля на Българската православна църква за опазването на вярата, езика и националността ни бихме искали да вземем отношение по този проблем, поставящ ни съвсем реално пред скорошна демографска криза", уточняват от организацията. 

В страните от ЕС лечението на безплодието е държавна политика и по тази причина е необходима и дългосрочна стратегия за решаването на този проблем у нас, смятат още от Семейна лига. Те припомнят, че през 2011 година от Фонда за репродуктивно здраве са отпуснали 15 млн. лева, с които са били финансирани над 3,3 хил. двойки с проблеми. Родени са 700 бебета чрез метода ин витро през миналата година.

"Разбираме безпокойството на Българската православна църква относно сурогатното майчинство", обясняват от организацията и допълват, че не е необходимо това негативно мнение да бъде пренесено и върху метода ин витро. "Освен религиозните и догматичните притеснения далеч по-основателни са и тревогите, касаещи нерагламентираните законово правила", коментират още те.

По света правната регламентация на сурогатното майчинство датира 1985 година - оповестено в Брюкселската декларация на Световната медицинска асоциация. Същата година се приема и първият в света Закон за споразуменията за сурогацията във Великобритания. У нас този въпрос е засегнат в Закона за здравето. Текстовете по този казус бяха приети на първо четене в края на октомври 2011 година на заседание на Народното събрание.

На този етап доста семейства с проблеми признават, че сурогатното майчинство съществува и в момента, макар и да не е правно регулирано. Те се подлагат на подобни процедури в Украйна, например, където сурогатството е разрешено за чужденци. Поне това е записано в Доклада на Комисията по правни въпроси към Народното събрание при първо гласуване на Законопроекта за сурогатното майчинство, обясняват от Семейна лига.

Исканията на организацията са държавата най-накрая да регламентира законово заместващото майчинство, тогава когато за жената е абсолютно невъзможно да износи дете. Трябва да има ясни законови правила, които да дадат шанс на подобни семейства да станат родители, но в същото време и да гарантират сигурността и на двете страни.

"Необходимо е трезво разглеждане на въпроса от всички страни , липса на излишни емоции, защото в тези сложни времена на криза не само в икономиката, но и в семейството, трябва да бъдем единни и да се обединим около идеята за силата на семейството и вярата", допълват още от организацията.

Семейна лига е неправителствена организация, създадена през 2008 г., чиято цел е укрепването на традиционните семейни ценности и предаването им на следващите поколения. Една от сферите, в които тя фокусира вниманието си, е репродукцията в семейството.

 

Водещи

Най-четени