Плевнелиев: Нито аз, нито съпругата ми дължим лев 02.03 | 13:57

Президентът коментира информацията, че съпругата му не е платила данъците за миналата година

От Кремена Бедерева

"Бъдете сигурни, че нито аз, нито съпругата ми дължим лев данък, на когото и да било. Ако някой твърди обратното, нека да го докаже". Това каза президентът Росен Плевнелиев в отговор на въпрос за информацията, че съпругата му не е платила дължими от нея за миналата година данъци.

Плевнелиев заяви, че е много съвестен данъкоплатец и си пази всички документи от последните 20 години - и от Германия, и от Гърция, и от България.

Коментарът президентът направи, след като изнесе лекцията си пред студенти от Софийския университет "Св. Климент Охридски" на тема "Българската национална идентичност в 21-ви век", съобщава БТА.

Освен темата за данъците, държавният глава коментира още от наболелите в страната въпроси като присъединяването ни към Шенген, връщането на взетите бонуси от министрите, както и проблемите в "Студентски град".

Президентът Росен Плевнелиев каза, че очаква в парламента да се "изковат" промени в закона за администрацията, които най-после да гарантират правила за мотивирана работа на държавната администрация.

Такъв бе коментарът му за искането на премиера да се върнат взетите бонуси от министри, заместник-министри и членове на политическите кабинети. Росен Плевнелиев заяви, че като министър той не е "взимал нито лев бонуси".

Президентът отново изрази позицията си, че "държавните служители имат право на бонуси в рамките на правилата". Попитан за позицията на вицепрезидента Маргарита Попова по темата президентът припомни мнението й - че бонусите специално на заместник-министрите в Министерството на правосъдието са платени по правила и поради това тя не ги съветва да ги върнат.

"Министър-председателят адресира темата като политик, той казва - аз не искам хората в администрацията да си връщат обратно бонусите, защото очевидно те са получени по правилата, но аз казвам на заместник-министрите, които са част от политическите кабинети да върнат бонусите", допълни Плевнелиев.

Плевнелиев коментира и темата за Шенген с думите: "България ще покаже търпение и отговорност". ЕП отложи решението за членството ни в Шенген за септември.

"България ще покаже по този казус търпение и отговорност. България разбира, че натискът и чистото противопоставяне на една държава срещу друга държава в Европа не са добра рецепта и не са адекватни за ситуацията, в която Европа се намира", каза президентът.

Той изтъкна, че сега Европа има нужда от солидарност и обединение в тежката криза. Затова България ще бъде този умен, солидарен, търпелив член, който обаче ще преследва своя интерес докрай, каза президентът Плевнелиев. Той заяви, че не може да се поставят ултиматуми на други държави - това по думите му не е европейско, и не можем да спираме пътя на Сърбия по пътя й за европейска интеграция.

Плевнелиев каза, че за България е стратегически важно да бъде стартиран процесът на интеграция на Сърбия и страната ни ще ги подкрепя за това. Не е допустимо да се поставят условия, казусите са различни, коментира президентът. Росен Плевнелиев каза още, че България има много ясна стратегия по отношение на Шенген.

Той заяви, че ние пазим отговорно външната граница на ЕС и по думите му "по-добре отколкото много други европейски пазят собствените си външни граници". Президентът каза, че България показва как могат да бъдат изпълнени със съдържание европейската солидарност и отговорност.

България ще покаже, че е отговорна по отношение на Шенген, но очакваме солидарност, каза Плевнелиев.

Президентът Росен Плевнелиев изрази подкрепа за усилията да се търси решение на проблемите в "Студентския град" в София. В отговор на въпрос за случващото се в "Студентски град" Росен Плевнелиев каза, че подкрепя идеята и усилията "Студентският град" да бъде във фокуса, включително и в парламентарен дебат, и да се търси решение чрез или създаване на закон, или промяна на някои от законите.

Плевнелиев каза, че за него е недопустимо в "Студентския град" да няма една книжарница, една библиотека, същевременно там да има хиляди дискотеки, клубове. "Аз не съм против свободата и против денонощния режим на работа и удоволствие за студентите, но считам, че в "Студентския град" трябва да се възстанови баланса между учене и свободно време", каза Плевнелиев.

Плевнелиев не пропусна да коментира и фискалния пакт на ЕС: "Категорично съм съгласен с позицията , че България трябва да се присъедини към фискалния пакт на ЕС".

Държавният глава посочи, че ако България иска да се развива, тя трябва да се интегрира. Изолацията никога не е била в интерес на България, винаги е била бедна, когато е била изолирана, посочи президентът.

Плевнелиев каза, че когато една страна е интегрирана във фискалния пакт и участва във взимането на решението за бъдещето на Европа, е много по-адекватна да защити националния интерес, отколкото ако е изолирана. Президентът изрази подкрепа за усилията на правителството по въпроса.

Той изрази удовлетворение, че националната позиция е защитена с допълнителна декларация, според която остават в сила ниските данъци в България и свободата на отделните държави да правят своята данъчна политика.


Водещи

Най-четени