Плевнелиев: Новият патриарх да работи за успеха на БПЦ по света 29.11 | 16:34

Държавният глава се срещна в Истанбул с Вселенския патриарх Вартоломей

От Андриян Георгиев

Важно е да оставим Светият Синод на Българската православна църква (БПЦ) да вземе своите мъдри и важни решения, но още по-важно е новоизбраният патриарх да работи за обединение и за успеха на  българската църква по света.

Това каза президентът Росен Плевнелиев, който е на официално посещение в Турция, след среща с Вселенския патриарх Вартоломей в Истанбул.

"Мога да кажа, че българските политици са си научили уроците, че те няма да се бъркат в работата на църквата, че ще работят за силна, обединена, единна църква", увери президентът.

Той благодари на Вселенския патриарх и на всички, които подкрепят България и изрази увереност, че до края на февруари решенията, които ще се вземат от Светия Синод ще имат голямо значение за бъдещето, за това каква ще бъде българската църква.

"Този период на трансформация трябва да приключи. Достойни, единни, силни - това ни е важно - така както семейството в България трябва да е силно и има своята функция, така и църквата", каза още Плевнелиев. 

На срещата във Вселенската патриаршия в Истанбул е била почетена паметта на патриарх Максим.

"Помолихме се за българския народ, за българската църква и за това скоро да бъде избран нов патриарх", каза Вселенският патриарх. "Българската православна църква е първата духовна дъщеря на Цариградската патриаршия и винаги е била дълбоко в нашите сърца. Искаме да живеете в мир, благоденствие, обединение", каза Вартоломей.

Той поздрави България с пълноправното членство в ЕС. Това е много важно за нас и се молим в скоро време и Турция също да стане член на ЕС, с подкрепата на България, каза Вселенският патриарх.

Държавният глава посети Българската екзархия, българската църква "Св.Стефан" и сградата на Метоха и се запозна с реставрационните и ремонтните дейности в тях. Реставрацията и ремонта на църквата "Св. Стефан", известна като Желязната църква и обявена през 2007 г. от турски религиозни и културни дейци за най-красивата християнска църква в Турция, се поема от турската страна. 

Има общо 53 имота и парцела в Турция, които България би желала да бъдат възстановени на Българската екзархия. До момента България е подала молби за 11 екзархийски имота в Истанбул, като през тази година турската държава възстанови собствеността на седем от тях. Това стана възможно с приетите през 2011г.  промени в турското законодателство за отчуждените религиозни  имоти.

Водещи

Най-четени