Предучилищната - задължителна за 4-годишните деца 18.01 | 11:18
След трети ден на бурни дебати, спорният текст бе гласуван от депутатите

Предучилищното образование става задължително за 4-годишните деца.
С гласовете на 86 депутати, гласували "за” и 33 "против”, текстът от Закона за предучилищното и училищното образование беше приет в пленарна зала на второ четене, съобщи агенция "Фокус".
Днес е третият ден, в който този текст беше разглеждан и обсъждан, след като в продължение на месеци родители и граждански организации му се противопоставяха. Редица неправителствени организаии подкрепиха и исканията за допускане на алтернативи на държавното обучение.
Предучилищното образование ще е задължително от учебната година, която е с начало в годината на навършване на 4-годишна възраст на детето. В заключителните разпоредби на закона, които предстои да бъдат гласувани, се предвижда текстът да влезе в сила от 2016 г.
Все още не е ясно какви форми на предучилищно обучение ще бъдат гласувани в окончателния вид на закона, като се има предвид, че вчера бяха предложени поправки, касаещи включването и на самостоятелни форми на предучилищна подготовка.
Депутатите решиха още, че училищното образование е задължително до навършване на 16-годишна възраст и започва от учебната година, която е с начало в годината на навършване на 7-годишна възраст на детето. По преценка на родителя училищното образование може да започне и от учебната година с начало в годината на навършване на 6-годишна възраст на детето.
Според Лютви Местан, най-елегантният изход от ситуацията е да се приеме предложение, което дава право на родителите да избират дали да се възползват от възможността да включат децата си от 4-годишна възраст във формата на предучилищно образование
Според него мнозинството отхвърля по инерция всички предложения на опозицията. Освен това според Местан не е ясно какво се случва с детето, ако то не е покрило стандартите, упоменати в закона.
Трябва да се изработи стандарт за това каква е издръжката като държавна дейност на едно дете от предучилищна степен, там да се създаде възможност за предоставяне на тази услуга в алтернативи на детската градина форми”, каза Местан. Според него сега в този закон няма рамка за учебния план, степента на образование и образователния минимум.
В диспута се включи и председателят на ДСБ Иван Костов.
"Четиригодишните децата трябва да се гушкат, да се обичат, трябва да се научат да обичат, трябва да се учат на ценности, а не на нещо, което някой чиновник от Министерството на образованието реши”, категоричен беше Костов от трибуната на Народното събрание.
Според него задължителността на предучилищното обучение е "безобразие спрямо тези мънички български граждани”.
Той попита кой има изгода от задължителното предучилищно образование за 4-годишните. "За мен отговорът е – има хляб в тази работа, има хляб за преподаватели в детските градини. Прави се много силен жест към учителите.”
Според него със закона се създава насила търсене на пазара, "за да се изразходват едни пари".
Водещи
-
Казуси и въпроси, свързани с различни житейски ситуации, бяха включени и тази година в голяма част от тестовете на зрелостниците
На днешната матура по профилиращ предмет бяха анулирани 5 изпитни работи заради опит за...
23.05 | 17:59
-
Мир срещу избори: Кремъл диктува нови условия за край на войната
„Първо трябва да имате договор и когато той бъде договорен, ние ще вземем решение. Но...
23.05 | 17:40
-
Радев сезира КС заради референдума за еврото
Това съобщиха от Прессекретариата на държавния глава
23.05 | 17:20
-
Борисов:Силата на кмета е да бъде сред хората, да бъде един от тях
Изборите в трите населени места ще се проведат на 15 юни.
23.05 | 17:00
Най-четени
-
НСИ: С 2 години повече живее българинът след COVID пандемията
Обяснението е просто - сравнението се прави с години, в които пандемията от COVID-19 още не...
23.05 | 09:45
-
Времето в България се разваля за часове
Гръмотевични бури се очакват през следобедните часове, а с тях ще нахлуе и студен фронт в...
23.05 | 10:59
-
Васил избра Адриана. Мартин предложи брак на Даниела на големия финал на „Ергенът“
След двете изключително романтични и открити срещи на Васил с Росица и Адриана, Пенев се...
23.05 | 11:59
-
Пеевски предлага: Спиране на партийната субсидия и отнемането на държавни и общински публични сгради за партии
Предложението на лидера на „ДПС - Ново начало” коментираха от „Продължаваме Промяната -...
23.05 | 13:23