София с втори план за изчистването на въздуха 25.07 | 12:01
Този втори план е изготвен с данни на NASA

"Синята зона", "зелените вълни", кръстовищата на две нива, миенето на улиците и булевардите, както и преминаването от въглища на газ. Това са част от мерките, набелязани в новата програма за намаляването на фините прахови частици и азотния диоксид, във въздуха на София.
Това е вторият план, който изготвя столична община, като този път е работила и с данни на NASA.
Програмата предстои да бъде гласувана на предстоящото в четвъртък заседание на Столичния общински съвет, съобщава БТА.
Фините прахови частици се сочат като едни от причинителите на белодробни и и сърдечно-съдови заболявания, а азотния диоксид е причинител на смога и киселинните дъждове.
От столична община отчитат сериозно намаление на вредните емисии – с 30% за последните 10 години, откакто функционира първата програма за изчистване на въздуха на София. Основно положителен ефект са имали разширяването на синята зона и ограничаването на достъпа на автомобили в центъра на града.
С 12 хиляди тона на година е намаляло количеството въглероден двуокис заради разширяването на метрото и редуцирането на трафика в източната част на столицата с близо 23 хиляди автомобила дневно.
Вследствие на разширяването на газопреносната мрежаи включването на нови абонати са избягва емисия от над 570 тонафини прахови частици във въздуха около града.
Все още остава неразрешен проблема с емисиите от битовото отопление през есенно-зимния период.
Екипът, подготвил новата програма отчита, че със спирането на дейността на "Кремиковци" е постигнато значително намаляване на фините прахови частици и азотния двуокис.
Допълнително намаляване ще има и след пускането на новите участъци от Южната дъга, което ще доведе до изместването на част от трафика от централната градска част, посочват специалистите.
Водещи
-
Комисията за защита на конкуренцията разреши две концентрации при търговията на дребно с горива
Комисията установи, че предвид комбинирания пазарен дял на територията на София област, общо и...
02.10 | 01:59
-
Отстъпки от поне 5% за 1000 вида хранителни стоки в магазините в Гърция 2
Целта е да се улеснят домакинствата, които изпитват затруднения. „Това е въпрос на социална...
02.10 | 13:00
-
Заради обилните дъждове: Министър Митов свиква работно съвещание в сградата на МВР
Ще бъде обсъдена готовността на институциите за и координация на действията за осигуряване на...
02.10 | 12:45
-
Васил Терзиев: След падането на първия сняг на Витоша опесъчаваме пътищата, усложнения няма
Терзиев поясни какъв е подходът на местната власт
02.10 | 12:15
Най-четени
-
Протести на ловци в Старозагорско в събота 2
По думите му съмненията за бракониерство не са потвърдени от прокуратурата.
02.10 | 10:58
-
Тежък трафик и километрични задръствания на автомагистрала "Тракия"
Причината - нов ремонт на три отсечки
02.10 | 10:45