Държавата се грижи за диабетиците само на книга - последни сме в класацията за лечение на болестта 19.09 | 07:00
32 млн. са хората със захарна болест в Европа
![Държавата се грижи за диабетиците само на книга - последни сме в класацията за лечение на болестта](http://inews.bg/pictures/1392084_1004.jpg)
Грижата за диабетиците и превенцията на болестта не са сред приоритетите на България. Това го знаят не само родните пациенти, но и цяла Европа.
Според индекса за диабет за 2014 г. страната ни е на дъното от гледната точка на лечението на така наречената захарна болест. Срамната позиция страната ни дели с Латвия и Естония.
Държавата, която се справя най-добре с грижата за диабетиците, е Швеция. След нея на върха се нареждат Холандия, Дания и Великобритания.
"Представянето" на държавите се изчислява по 28 различни индикатора, сред които превенцията, диагностицирането на нови случаи и достъпа до лечение и грижи.
През 2013 г. 32 млн. са диабетиците на Стария континент, което представлява 8,1% от населението на ЕС. По данни на Международната федерация на диабетиците едва 50% от всички болни са диагностицирани. Според прогнозите през 2035 г. страдащите от болестта ще достигнат 38 млн. души.
Ефикасната борба с диабета е провал обаче не само за нашата страна. Според статистиката едва 7 държави имат регистър на пациентите със захарна болест. Това пък пречи на страните да разменят добри практики в лечението на диабета.
Експертите заявиха още, че Европа е разделена на три спрямо грижата за тези пациенти – Северна Европа, Средиземноморието и Източна Европа.
"В северните страни разбират, че имат проблем с диабета и се опитват да го разрешат. Голяма часът от населението там имат достъп до информация, лечение и лекарства. Средиземноморските страни се справяха добре до началото на финансовата криза, когато ентусиазмът им секна. Източноевропейските страни трябва да положат големи усилия. Пациентите нямат достъп до първична помощ. Хората нямат постоянна връзка с лекарите си. Също така няма подходящ контрол на заболяването", казват специалистите.
Сандра Ролих от Международната федерация на диабетиците коментира, че от изключително значение е да се създаде национален регистър на пациентите, за да се подобри лечението на болестта. Тя добави, че досега в ЕС се пренебрегва епидемията от диабет.
Водещи
-
Кирил Петков: Ще следим всяка позиция в регулаторите
Лидерът на "Продължаваме промяната" изрази притеснение, че управляващата коалиция вече е...
10.02 | 18:00
-
„Ергенът“ за пореден път доказа, че е истински феномен в родния телевизионен ефир
Стартът на приключението за Виктор Русинов и Мартин Николов, както и техните индивидуални...
10.02 | 17:40
-
Средната пенсия на предсрочно пенсиониралите се ще е по-висока от редовната
Като брой тези хора са 52 342-ма на фона на над 1 214 000, които са излезли в пенсия като са...
10.02 | 17:20
-
"Възраждане": От НСИ не искат да ни предоставят първичните данни
От "Възраждане" обявиха организирането на национален протест срещу присъединяването на...
10.02 | 16:45
Най-четени
-
Хепатолог отсече: Медът е 80% захар - по-вкусен е, отколкото полезен
Също така според Вялов медът съдържа органични киселини, които биха могли да бъдат полезни за...
10.02 | 13:15
-
Софийски квартали остават без парно и топла вода
Едни от най-честите дела, които потребителите в столицата водят, са с "Топлофикация – София“,...
10.02 | 10:46
-
Между 460 и 500 хил. пътници ползват столичното метро на ден
За разширението на третата линия на метрото през столичния кв. "Слатина" той обясни
10.02 | 15:30