Задържат младите лекари у нас с 16 млн. лева 16.11 | 20:28

Към момента около половината новозавършили лекари напускат България

От Андриян Георгиев

16 милиона лева ще отидат за специализацията на млади лекари, като се предвижда 1000 от тях да получават по две минимални работни заплати. Практическото им обучение също ще бъде подпомогнато с бюджетни пари. Това увери здравният министър Десислава Атанасова на среща със студенти по медицина.

От програмата "Нови възможности за лекарите в България” могат да се възползват студенти, които имат сключен трудов договор с медицинско заведение. По думите на Атанасова тази програма осигурява силен старт за развитието на кариерите на лекарите.

Според студентите срещата с Атанасова е била ползотворна. Предстоят нови подобни разговори по проблемите на младите специалисти, коментира Ангел Георгиев, председател на Националното представителство на студентските съвети.

Програмата за подпомагане на специализантите бе посочена от Атанасова като една от мерките, с които може да се преодолее "черната" статистика около половината новозавършили лекари да напускат България. Освен ниското заплащане, те бягат и заради трудности в специализацията у нас.

Официалните данни показват, че около 500 лекари напускат България всяка година, а завършилите са общо между 700 и 800. Дългосрочната прогноза е още по-тревожна на фона на данните, според които определени специалности у нас скоро могат да останат без никакъв персонал.

Местата за специализации по медицина за следващата година са 3 266, като 1 348 са местата, които са по държавна поръчка.

За специализанти по кардиология местата са 205, по анестезиология и интензивно лечение – 203, по хирургия – 169, обща медицина – 130, ортопедия и травматология – 129, педиатрия – 108, акушерство и гинекология – 102, образна диагностика – 87, вътрешни болести – 71, гастроентерология – 68, ендокринология и болести на обмяната – 66.

За специалностите "Спешна медицина” и "Медицина на бедствените ситуации” са предвидени по 37 бройки, за "Трансфузионна хематолoгия” - 21 места, "Обща и клинична патология” - 19, "Съдебна медицина – 13”, "Медицинска генетика "– 9 и по една бройка за радиобиология и авиационна медицина.

Шестте медицински университета в страната трябва да определят дати за конкурсите за заемане на местата през следващите три месеца, а в срок 6 месеца от утвърждаването на местата следва да обявят повторно конкурс за останалите незаети места.

Междувременно от Федерацията на синдикатите в здравеопазването (ФЗС) към Конфедерацията на независимите синдикати в България (КНСБ) настояват за по-голямо увеличение на средствата в сектора.

Според синдиката увеличението, което правителството е предложило в проектобюджета, е само и единствено за сметка на увеличения на здравноосигурителните плащания на българските работници, служители и работодатели.

Профсъюзът алармира, че средствата са крайно недостатъчни и по никакъв начин няма да удовлетворят очакванията на българските пациенти и на изпълнителите на медицински дейности.

"Необходими са допълнително 27 млн. лв. за училищно и детско здравеопазване, 17 млн. лв. за обезпечаване изпълнението на Колективния трудов договор (КТД) в отрасъл "Здравеопазване” за дейности, финансирани от Министерство на здравеопазването (МЗ), 10 млн. лв. за финансиране на Общински лечебни заведения за болнична помощ в отдалечени райони, както и 43 млн. лв. за болнична дейност за увеличение на цените на недофинансираните клинични пътеки", пише в позицията на ФЗС - КНСБ.

Най-четени