Инвестиране в психичното здраве 10.10 | 11:22
Днес се отбелязва Световният ден на психичното здраве
"Инвестиране в психичното здраве" - това е мотото на тазгодишния Световен ден на психичното здраве.
Денят се отбелязва за първи път на 10 Октомври 1992 година. За първи път денят се отбелязва като годишна проява на Световната федерация за психично здраве.
Ключов момент в обявяването на 10-ти октомври за Световния ден на психичното здраве има Клуба на Първите дами, основан и представляван от Розалин Картър. Тази организация, подкрепяща и участваща в проявите за деня на психичното здраве, в последствие се преименува в "Международен комитет на жените лидери към Световна федерация за психично здраве” (WFMH International Women Leaders Committe) и включва 41 жени – държавни лидери и членове на кралски фамилии.
В Световната федерация за психично здраве, създадена през 1948 година, членуват организации и лица от 112 страни от цял свят. Федерацията е акредитирана за консултант на ООН и работи в тясно сътрудничество със СЗО, ЮНЕСКО, Комисариата на ООН за бежанците, Комисията за човешки права, Международната организация по труда и др.
Целта на Световния ден за психично здраве е намаляване на разпространението на депресии, шизофрения, болест на Алцхаймер, наркотични зависимости, епилепсия, умствена изостаналост.
Ръстът на заболяванията е свързан с информационната претрупаност, политически и икономически катаклизми и кризи, проблеми на работното място, многото стресови ситуации в ежедневието.
iNews припомня, че около 165 милиона души на Стария континент, или 38% от цялото му население, страдат от депресия, превъзбуденост, безсъние, алкохолизъм или деменция, посочва последното проучване за психичното здраве на населението в Европа.
Едва една трета от болните се подлагат на терапия или вземат необходимите лекарства.
В България 100 000 души са с някаква форма на деменция, като 25 000 от тях са пациенти с лека и умерена болест на Алцхаймер, за които лечението е с доказан ефект.
Общо 11 646 българи пък са се самоубили или са починали от умишлено самонараняване от 2000 до 2010 г., сочи статистика на НСИ. Самоубилите се мъже са 8626, а жените - 3020, което показва, че нежният пол близо три пъти по-рядко посяга към умишленото отнемане на живот.
През последните 50 години процентът на самоубийствата в световен мащаб се е увеличил с 60%, сочи доклад на Световната здравна организация (СЗО).
Според доклада всяка година около 1 млн. души по света се самоубиват, или на всеки 40 секунди на планетата един човек умишлено отнема живота си.
Водещи
-
Петима депутатите от шестимата ще се откажат доброволно от имунитета си
Марио Рангелов от „Демокрация, права и свободи“ – ДПС също обяви, че не се притеснява да се...
19.12 | 16:00
-
Полицията ще използва и полиграф при търсенето на 13-годишния Ники от Конаре
Нямаме конкретна открита следа, заявиха от МВР
19.12 | 15:40
-
От утре се променя организацията на движение през тунелите "Топли дол“ и "Правешки ханове“
В посока София движението на тежкотоварни МПС над 12 т ще се ограничи от 10 ч. до 21 ч. на 4...
19.12 | 15:20
-
Нов удар по джоба преди празниците
Такса "битови отпадъци" за Стара Загора скача с 16%, за околните села - със 110%.
19.12 | 14:59
Най-четени
-
Народните представители ще работят с удължено време заради важността на темите
Междувременно стана ясно, че служебният министър-председател Димитър Главчев ще участва в...
19.12 | 09:59
-
Продължават преговорите с ДБ, БСП
"На този етап мога да кажа, че се работи", добави той.
19.12 | 10:59
-
Главчев: Ако има човек, който най-много иска редовно правителство, то това съм аз
По думите му всяко следващо правителство ще може да прекрати това споразумение.
19.12 | 11:59