Пик на вирусите - след коледните празници 17.11 | 12:15
Това прогнозира общопрактикуващият лекар д-р Гергана Николова

"Не влизаме в епидемия. Започват да навлизат вирусите, ще циркулират, но до епидемичната обстановка има време. Като минат коледните празници и се съберат повече хора, по-лесно става разпространението. Януари чакаме пика. Дори по време на епидемия, не е грешка да се ваксинирате", заяви пред Bulgaria ON AIR общопрактикуващият лекар д-р Гергана Николова.
"Пациентите, които в предните години се бяха имунизирали и се убедиха в това, че не боледуват, срещайки грипа, доведоха до повишаване на доверието и интереса към тези ваксини. Ние сме държава с ниски проценти на ваксинационно покритие. Това, че имахме нисък процент на ваксинация срещу Ковид, не беше нещо странно, защото и по отношение на грипа България е на едно от последните места", заяви д-р Николова.
Тя обясни, че количествата ваксини се заявяват предварително предната година на базата на това колко човека са се ваксинирали и уточни, че това, което се заявява, е, което покрива Министерството на здравеопазването, но има недостатъчни количества в аптеките за свободна продажба. Лекарят поясни, че е много трудно на по-късен етап да се вземат нови ваксини.
"Има все още и желаещи за ваксинация срещу Ковид-19. Добре е, че той се видоизмени в степен, че не е толкова агресивен и няма толкова усложнения, но е вирус, който е изключително изменчив. Има интерес към ваксините, особено към бустерните дози", отбеляза д-р Николова.
Тя уточни че различни причинители може да имат еднаква симптоматика и посочи, че острите респираторни заболявания протичат с хрема, запушен нос, температура, сухо гърло, болки в гърлото, мускулите и ставите. Тя продължи с това, че Ковид протича по-тихо, с не толкова манифестни в началото симптоми, докато при грипа има ясно начало.
Г-н Николова предположи, че сериозните противоепидемични мерки миналата година са се отразили както на Ковид, така и на останалите респираторни заболявания, но хората не могат да живеят затворени и начинът е да се ваксинират, за да живеят спокойно.
"Хората понякога неглижират симптомите и продължават да си ходят на работа. Това влошава тяхното общо състояние", каза д-р Николова и посъветва хората да си остават вкъщи, да пият чайове, да се свържат с личния си лекар и да не се лекуват с антибиотици.
"Вирусите не се лекуват с антибиотици. Създаваме тежка антибиотична резистентност, това не е добре за нас", добави лекарят.
Водещи
-
Община Раковски обмисля да издигне статуя на папа Франциск
Днес е вторият ден от 3-дневния траур в общината, дом на най-голямата католическа общност в...
22.04 | 17:59
-
Христо Грозев пред ЕП: За Русия хибридната война е идеология и индустрия
Много от тези операции се извършват от отдел на ГРУ с не повече от стотина служители
22.04 | 17:40
-
Каква е позицията на „Продължаваме промяната“, след като „Спаси София“ се отрече от тях
От партията заявиха, че на предстоящото заседание на Изпълнителния съвет на „Продължаваме...
22.04 | 17:20
-
По-строги наказания за насилие над животни влизат в Наказателния кодекс
Протестите в София, Русе и други градове доведоха до законодателни промени
22.04 | 16:59
Най-четени
-
Ватиканът съобщи официалната причина за кончината на папа Франциск
Той е починал от инсулт и последвала необратима сърдечна недостатъчност.
22.04 | 10:15
-
За четвърта поредна година има пробив в системата за защита на матурите
Повтаряща се схема въпреки мерките за защита
22.04 | 10:45
-
Мрежата завря! Съсипа Петков заради коментара му за папата
Остри коментари в социалните мрежи публикуваха политически анализатори по повод публикацията...
22.04 | 14:15
-
„Спаси София“ сваля своето доверие към Васил Терзиев като кмет на София
Това обяви Борис Бонев
22.04 | 15:00