Прополис и пчелно млечице – малко познатите пчелни продукти 24.08 | 14:14
Специална инициатива ще популяризира по-малко известните пчелни продукти сред българите
Знаете ли какво представлява пчелното млечице? А пчелният прополис? За какво служат и как могат да помогнат на вашето здраве? Колко струват? На всички тези въпроси ще получите отговор благодарение на стартиращата от днес (24.08.11) инициатива "Национална седмица на българските пчелни продукти", стана ясно от пресконференция в "София прес" на Асоциацията на пчеларите-професионалисти.
По думите на Ефрем Моллов, председател на пчеларското сдружение "Родопикасет" и организатор на инициативата, в България се знае малко за пчелните продукти и свойствата им извън пчелния мед. Приложението на прополиса, на пчелното млечице и пчелния пращец все още остава тера инкогнита за българския потребител.
По своята същност прополисът, известен още и под името пчелен клей, представлява произведено от пчелите смолисто вещество с тъмнозелен до кафяв цвят. Той е съставен от смоли (50-80%), восъци (10-35%), етерични масла (5-15%), пращец (5-15%) и много други биологично активни вещества.
Още от древността прополисът е използван за лечение на простудни заболявания, рани, язви. Той е доказан имуностимулатор, който се окачествява и като естествен широкоспектърен антибиотик. Може да се употребява както вътрешно, така и външно. На пазара добре познат е спиртният разтвор на прополиса. За засилване на имунната система прополисът може да се употребява всеки ден от деца и възрастни, разтворен в чаша течност, като дозата зависи от възрастта на човека.
Пчелното млечице е сложен биологичен продукт, отделян от глътъчните и горночелюстните жлези на младите пчели. С него се хранят пчелата-майка и малките ларви на пчелите.
В състава на пчелното млечице влизат белтъчини (13-30%), въглехидрати, липиди, богат спектър от витамини – B1, B2, B3, B4, B5, B6, B7, B8, B9, B12, както и C, A, D и E, минерали (най-вече желязо, манган, цинк и кобалт).
Според много изследователи пчелното млечице принадлежи към веществата с неспецифично действие за организма. Сумарният ефект от въздействието му води до общо подобрение на жизнените сили на организма, подобряват се физическият и психическият тонус на човека.
Пчелното млечице се употребява вътрешно под формата на капсули или таблетки. Може да се консумира и като натурален продукт, но такъв се намира само при пчеларите-производители и задължително се съхранява в хладилник.
Според Ефрем Моллов в България на едро килограм пчелно млечице струва 500 лв., а на дребно – 10 лв. за 10 грама, т.е. един килограм е 1000 лв. Прополисът струва 50-60 лв. на килограм на едро, а на дребно – 100 лв. на килограм.
В световен мащаб Япония консумира най-много пчелно млечице – две трети от световното производство на пчелния продукт се консумира от Страната на изгряващото слънце. Това значително е подобрило здравето на японската нация като цяло, твърдят пчеларите.
Производител номер едно на пчелни продукти е Китай, но според Младен Котларски, почетен председател на Асоциацията на пчеларите-професионалисти, нашето пчелно млечице е много по-качествено главно заради начина, по който се извършва добива.
"Национална седмица на българските пчелни продукти" ще продължи до 29 август и ще се проведе в три български града – София, Бургас и Варна. В София шатрата, в която всеки потребител може да се запознае с пчелните продукти, различни от меда, ще бъде разположена до пилоните на НДК. Във Варна можете да намерите информация за пчелното богатство в шатра до Слънчевия часовник, а в Бургас – на ул. "Александровска".
Инициативата "Национална седмица на българските пчелни продукти" е част от проекта "Популяризиране на българските пчелни продукти в страната и в Европейския съюз". Проектът се съфинансира със средства по Националната програма за пчеларство. Той ще продължи още две години, освен тази, като всяка година ще се провежда инициатива "Национална седмица на българските пчелни продукти", като организаторите се надяват догодина мероприятието да се проведе в шест града.
По време на провеждането на инициативата ще се направят маркетингови проучвания, с които да се установи доколко българите познават различните пчелни продукти и техните свойства.
Интересен аспект по проекта е популяризирането на българските пчелни продукти и на международни изложения. За пръв път български производители на мед и пчелни продукти ще могат да отидат на международното изложение "Зелената седмица" в Берлин през 2012 г., както и на международното изложение SIAL в Париж.
Досега на такива изложения българските пчелни продукти са представяни само от фирми-прекупвачи и преработвателни компании, защото таксата за участие е твърде висока за обикновените български производители, казва Младен Котларски.
Водещи
-
32-ма са оцелелите от разбилия се самолет край казахстанския град Актау днес
Самолетът е бил на азербайджанските авиолинии. На борда е имало 67 души с екипажа.
25.12 | 17:40
-
Бойко Борисов с послание
Бившият министър председател на Република България публикува в личния си профил видео с...
25.12 | 17:20
-
Кога грейва първата коледна елха в България?
"В банкетната зала по стар немски обичай бе поставена голяма коледна елха със запалени свещи,...
25.12 | 17:00
-
Поверия за Коледа
Но не бива да забравяме,че много от традициите, които спазват и православните християни, и...
25.12 | 16:40
Най-четени
-
На Коледа празнуват повече от 20 имена
Всяко събитие от живота на Господ Иисус Христос е празник за вярващите през всички времена.
25.12 | 11:20
-
Пет общини в област Ловеч останаха без електричество
Критична е обстановката и в Кюстендилска област, където над 10 села в планинската част на...
25.12 | 14:20
-
Обявиха оранжев и жълт код
Единствено за две области няма предупреждение - Кюстендил и Благоевград.
25.12 | 09:40