Спряха доплащанията за ин витро процедури 25.05 | 12:00
4 360 пациенти са получили финансиране от "Фонда за асистирана репродукция" през 2010 година

Доплащането за ин витро процедури, които се финансират от "Фонд за асистирана репродукция” вече няма да бъде възможно, съобщиха от Министерството на здравеопазването (МЗ).
На днешното (25 май) заседание на Министерския съвет бяха приети промените в Постановление №25 за създаването на фонда, които бяха предложени от МЗ.
Промените спират практиката болниците да искат доплащане от пациентите над сумата, която фондът дава – 5 000 лв. Ако някое лечебно заведение иска повече пари, няма да има право да работи с фонда, гласят още промените.
Също така се регламентира провеждането поне веднъж годишно на планови проверки на дейността на лечебните заведения, които работят с фонда. Целта е максимално да бъдат защитени правата на паиентите, да се повиши контрола над работата на клиниките и да се постигне по-ефективно изразходване на обществените средства, разкриват от МЗ.
С промените се оптимизира и дейността на Обществения съвет към фонда като се предвижда да се обновява половината от състава му на всеки 2 години. Също така представителите на пациентските организации ще участват в неговата работа безвъзмездно.
Директорът на фонда занапред ще бъде длъжен да представя отчет за изразходването на средствата за всяко тримесечие на министъра на здравеопазването. Центът "Фонд за асистирана репродукция” беше създаден през 2009 г.
До края на 2010 г. в него са подадени над 10 хил. заявления. През 2010 г. са финансирани 4 360 пациенти в размер на 15 000 000 лева. Една трета от тези случаи или 1 386 са завършили с бременности. От тях досега са родени 648 деца.
Водещи
-
Правителството планира по-строги санкции при злоупотреби с цените заради еврото
КЗП получава нови правомощия за контрол на цените до края на 2026 година
22.07 | 17:59
-
БНБ регистрира над двадесеткратно увеличение на неистинските банкноти от 100 лева
Намаляване на парите в обращение
22.07 | 17:20
-
Кремъл Дмитрий Песков заяви днес, че няма основания да се очакват чудеса на третия кръг на преките руско-украински мирни преговори
Изявлението бе направено часове преди планираната за утре среща в Истанбул между делегациите...
22.07 | 17:00
Най-четени
-
Алгафари отсече: Пеевски и Ново начало имат огромна политическа тежест
Тези, които "ревяха - като Бабикян и адвокат Николайчо Хаджигенов, се оказаха много малки, за...
22.07 | 11:15
-
"Върнете ми държавата": Кой беше Тодор Славков
Много често неофициално е наричан Малък Тошо.
22.07 | 12:30
-
Светският хроникьор и пиар Евгени Минчев се сбогува с Тодор Славков
"Лек, ранен полет в безвремието, Тошко.
22.07 | 09:59
-
България ще получи 22 милиарда евро от бюджета на Европейския съюз за периода 2028-2034 година
Реформите, които България трябва да изпълни, ще се определят от българското правителство и ще...
22.07 | 13:30