Цените на лекарствата няма да скачат 26.11 | 11:45

Промени в Закона за лекарствата ще се опитат да спрат реекспорта

От Цанка Донкова

Няма да има повишаване на цената на лекарствата у нас, въпреки страховете след предупреждение от страна на аптекарите. Това заяви Маргарита Грозданова от НЗОК, в ефира на TV7.

"Днес ще финализираме договора с аптеките и ще стане ясно, че няма да има поскъпване", заяви Грозданова.

В сравнение с Гърция у нас медикаментите струват в пъти повече въпреки ниските заплати. д-р Стойчо Кацаров от Центъра за защита на правата в здравеопазването смята, че няма причина нещата да се променят и в България.

"Според мен нищо не ни пречи. Всичко е въпрос на разумни решения", заяви той.

Голям проблем е и появилият се дефицит по отношение на медикаментите. "В момента е ад по отношение на скъпите лекарства. Стремим се да спазим условията. Хората получават протоколи, а в аптеките нямат лекарствата. Оказва се, че лекарството го има на склад, но се пази за реекспорт", призна Маргарита Грозданова от НЗОК

Главната задача за решаването на проблема трябва да е на държавата. За това се обяви Аделина Любенова, зам.-председател на български фармацевтичен съюз. "Един път завинаги трябва да стане, че държавата е длъжна да се погрижи. Защо българската държава е решила, че гражданина трябва да плаща 56% от стойността на лекарствата, а гърка - 13%. Цените у нас са ниски, затова го има и реекспорта", добави Любенова.

В уравнението трябва да се добавят и дистрибуторите на лекарствата. Все пак те търсят по-голямата печалба.

"Голямата трагедия е в износа на лекарства, плащани от касата. Говори се за оборот от порядъка на между 85 и 300 млн. На практика се получава едно нарушаване на принципа на солидарността - всички внасят, а нуждаещите се ползват, смята д-р Стойчо Кацаров от Центъра за защита на правата в здравеопазването.

Има търговци, без лицензи, най-вероятно, и това уведомление сега, което ще трябва да се пуска в Изпълнителната агенция за износ на скъпоструващи лекарства може да промени нещата. Говори се за едни 300 млн. лв. от този фонд, който е на принципа на солидарност е нарушен, защото тези пари за хората за лечение отиват в чужбина", допълни Аделина Любенова.

От НЗОК се надяват с промените в наредбите да се регулира пазара.

В позитивния лекарствен списък има 1956 лекарства и се правят чести актуализации, но реекспортът спира иновативното лечение. Д-р Кацаров призова представителката на НЗОК да се сложи край на търговете за лекарства в болниците, където се получават драстични разлики от по 600 лв. Един централизиран търг би уеднаквил цените навсякъде.

Водещи

Най-четени