180 общини ще трябва да превозват и цветните си метали 17.06 | 15:48

Само 30% от общините ще могат да изградят площадки за черни и цветни метали

От Ивайло Ачев

Може да се окаже, че общините ще трябва да пренасят отпадъци от черни и цветни метали, както се наложи да правят и с битовите отпадъци преди две години. Отново причина за това ще бъде фактът, че много общини нямат сметища.

Според новия Закон за управление на отпадъците (ЗУО) в България физическите лица ще са задължени да предават безвъзмездно отпадъци само на общински площадки.

В същото време само 30% от общините ще могат да изградят такива площадки, защото имат Общи устройствени планове, каквото е изискването на новия закон.

iNews припомня, че през 2008 година, екоминистерството задължи общините, които имат отговарящи на изискванията депа за отпадъци, да приемат боклук от населените места, в които няма.

Така то се опита да реши проблема със забавеното изграждане на регионални депа. Освен че огромен брой общини трябваше да затворят сметищата си (общо 76 през 2010 г.), тъй като не отговаряха на европейските изисквания, се наложи и да се отделят пари от бюджета за преноса на боклук до съседни населени места. 

 За този проблем и за това, че новите разпоредби не са съобразени с обективната реалност в страната, което не помага за развитието на пазара и конкуренцията в сектора, алармират от Гражданска инициатива на търговците на отпадъци от черни и цветни метали и тяхното рециклиране.

Така около 180 населени места ще останат без възможност да изградят площадки, защото нямат приети Общи устройствени планове. Това означава, че всички метални отпадъци от тези населени места (черни и цветни метали, метални опаковки, излязло от употреба електрическо и електронно оборудване, негодни за употреба батерии, акумулатори и МПС) трябва да бъдат транспортирани до общините, които имат право да изградят площадки, съгласно закона.

Отделно на това не само общините, но и търговците ще трябва да отделят средства за транспортни разходи, за да се извозят отпадъците до определените за целта общински площадки, съгласно новия ЗУО.

Остава под съмнение и възможността на общините да отделят свободен финансов ресурс за изграждане на нови общински площадки, на които да се приемат отпадъци от гражданите.

В новия закон не е определен механизмът и начинът на съхранение и третиране на отпадъци на бъдещите общински площадки, посочват още от  Гражданска инициатива на търговците на отпадъци от черни и цветни метали и тяхното рециклиране.

Освен това гражданите няма да имат право да получат средства срещу своите непотребни метални отпадъци, въпреки че са платили 20% ДДС и продуктова такса при закупуването им.

Според юристите на организацията, задължаването на гражданите да предават отпадъците си от черни и цветни метали само на общински площадки означава монополизиране и национализиране на търговията с отпадъци от черни и цветни метали, както и ликвидиране на пазара и свободната конкуренция в този стопански отрасъл и увреждане на правата и интересите на частните икономически оператори и на потребителите.

В България функционират около 2400 лицензирани площадки за отпадъци.

През 2010 година секторът от компании за рециклиране в България е генерирал приходи в държавния бюджет от близо 30 млн. лева - корпоративен данък, 25 млн. лева – данъци, такси, осигурителни вноски на близо 14 000 души, заети в бранша.

Водещи

Най-четени