WWF иска проверка за конфликт на интереси заради Закона за горите 16.05 | 12:01

Организацията пита Бойко Борисов кой стой зад "Витоша ски"

От Ивайло Ачев

Природозащитната организация WWF официално поиска от Комисията за предотвратяване и установяване на конфликт на интереси и Комисия за борба с корупцията и конфликт на интереси и парламентарна етика при Народното събрание да проверят заместник председателя на парламентарната комисия по земеделие и гори Емил Димитров за потенциален конфликт на интереси и действия в частен интерес в качеството му на лице, заемащо публична длъжност. 

Причина за искането е гласуването на второ четене на промените в Закона за горите в Комисията по земеделие и гори на парламента, уточняват от WWF.

Искането касае Димитров заради подадената от него декларация към Сметната палата като лице, заемащо висша държавна длъжност. Димитров е собственик на земеделски земи в Етрополе, а от WWF посочват, че това предполага частен интерес, несъвместим с публичния. Освен това Димитров подкрепя и предложение за промяна в Закона за горите, което улеснява изсичането на частни гори при имоти под 20 декара, смятат еколозите.

Също така, според природозащитниците, депутатът е внесъл и е гласувал за предложение за промени в Закона за горите, което премахва дължимата към държавата сума (т.е. намаляват се разходите) при промяна на предназначението на горски имоти и земеделски земи за строителство на ски лифтове, ски писти и открити съоръжения, обслужващи спортни, културни, както и религиозни нужди.

От WWF твърдят още, че Емил Димитров е внесъл и е гласувал в полза на текстове в промените в Закона за горите, които премахват дължими суми за охрана и опазване на дивеча при ползване на държавна база в ловните стопанства.

WWF настоява премиерът Бойко Борисов да обяви кой стои зад "Витоша ски", която притежава почти всички ски съоръжения в Природен парк "Витоша". Част от тях бяха приватизирани от общината, когато министър-председателят беше кмет на София, припомнят природозащитниците.

Според WWF промените в Закона за горите ще доведат до непрозрачна приватизация на един от последните обществени ресурси, защото:

- ще се предоставя държавна гора за частни строежи, което беше целта и на заменките на гори при Тройната коалиция

- предлага се това да става без конкурс, т.е. на нереални и непазарни цени и с подбрани по корупционен начин частни инвеститори

- позволява дозастрояване на най-ценните български гори по планините, включително в природните паркове, след като заменките позволиха приватизирането и застрояването на Черноморието

- позволява се доизсичането на всички частни гори под 20 декара без горскостопански проект и екологична оценка

"За да остане природа в България" ще проведе протестно шествие срещу промените в Закона за горите тази вечер. Участниците ще се съберат на пл. "Света Неделя" от 18:30 ч. и ще тръгнат към Народното събрание.

Водещи

Най-четени