Вълците могат да променят цяла една екосистема (ВИДЕО) 18.02 | 21:20

Човекът и дивата природа са в реален конфликт с нарастващия брой на населението

От Боян Кърпачев

Интересен феномен наблюдавали еколозите в най-големият природен парк на света - Йелоусоун, САЩ. За по-малко от 20 години след възстановяването на вълка, който изчезнал от тези земи 70 години по-рано, екосистемата процъфтява.

Невероятния видеоклип показва как един вид може да има огромен ефект върху пъзела на цялата екосистема, в която живее... и дори да промени географията на района.

Като резултат на конкретното връщане и разпространение на вълците из парка се наблюдава промяна на здравето, популацията и миграцията на елените, които били станали господари по тези места, защото нямало кой да ги ловува. Елените оставили след себе си "оглозгана" земя, предимно в равнините, която бързо след напускането им се регенерирала. В някои области височината на гората се увеличила четири пъти в рамките на 6 години.

Убитите от вълците койоти дали живот на много зайци и мишки. Това довело до бум в популацията на ястребите, невестулките и лисиците. Като далечна връзка, но все пак полза за природата се отчита и повишената популация на мечки.

Опитът показва, че вълците, убивайки много животни, за да се изхранват, дават живот на много други видове.

Това е може би едно от най-важните наблюдения върху природата в рамките на изминалия половин век. Най-хубавото на този казус е, че може да се приложи с помощта на различни хищници в цял свят: лъвове в Африка, тигри в Азия, акули, мечки и диви кучета – всички видове, които седят на върха на хранителната верига. Наблюденията показват, че хищниците създават стабилност сред видовете, които ловуват и поддържат разнообразието на флората.

Човекът и дивата природа са в реален конфликт с нарастващия брой на населението по света. Трябва обаче да се научим да живеем в мир с дивата природа, ако искаме да запазим процъфтяващи екосистеми в бъдеще.

 

Водещи

Най-четени