Защо бозайниците са станали топлокръвни 17.07 | 13:22
Заради грижи за потомството по време на износването на плода
Предците на бозайниците са се научили да затоплят тялото си и са преминали към активен метаболизъм заради грижи за потомството по време на износването на плода. Това е позволявало по-бързото му развитие, от това при влечугите, твърдят германски биолози в статия в сп. Nature Communications.
Смята се, че топлокървните предци на бозайниците са се появили на Земята в края на пермския период. Топлокръвността има предимства, но и недостатъци в сравнение със студенокръвността. Тя позволява например да се води активен начин на живот по всяко време на годината и денонощието.
За тази цел обаче се изразходва почти 90% от енергията, получавана с храната. По тази причина учените все още не разполагат с единна теория за това какво е накарало бозайниците да преминат към "самозатопляне". Мартин Ястрох от центъра "Хелмхолц" в Мюнхен (Германия) и неговите колеги са открили една от възможните причини за прехода към топлокръвност на нашите предци, проследявайки работата на "биопечката" в тялото на един от най-примитивните бозайници - на мадагаскарския малък тенрек (Echinops telfairi).
Германските биолози обясняват, че по строеж тенрекът много прилича на примитивните насекомоядни бозайници, разпространени на Земята през първата епоха след измирането на динозаврите. Те притежават клоака, а източник на топлината в тялото им е метаболитният процес в клетките на кафявата мастна тъкан, а не свиването на мускулите.
Освен това относително големите амплитуди в температурата на тялото през деня и нощта карат специалистите да се съмняват, че тенрекът е топлокръвно животно в пълния смисъл на думата. Наблюдавайки живота на двойка тенреци, Ястрох и неговите колеги са открили няколко любопитни особености в работата на тяхната "биопечка", допълва БТА.
Температурата на тялото им е била относително ниска и е била само с един градус по-висока от температурата на въздуха с изключение на два случая - когато са износвали малките си и при преохлаждане. И в единия, и в другия случай в тялото им са се "включвали" мастните клетки, които са го нагрявали до 32-33 градуса Целзий.
Според изследователите този факт показва, че първите бозайници са станали топлокръвни, тъй като така са износвали по-лесно потомството си. Ускорената обмяна на веществата е способствала за бързото развитие на зародиша, а постоянното нагряване го е защитавало от смърт или забавяне на развитието в студено време. Напълно възможно е с времето "биопечката" да е заработила постоянно, заключават авторите на статията.
Водещи
-
Проф. д-р Пламен Киров: Вместо да изберат нов ВСС, депутатите искат да спрат Сарафов
Има вариант президентът да не издаде указ за избор на главен прокурор
08.01 | 21:00
-
Как да открием своя личен финансов код и как да го използваме?
Тези числа носят богатство и просперитет
08.01 | 20:45
-
Срещу избора на Сарафов: „Правосъдие за всеки“ отново на протест
Призовават за по-голяма експедитивност и решителност в законовите промени
08.01 | 20:30
Най-четени
-
Без бензин може да останем от март
„Готови сме, знаем проблема и работим по него. Надяваме се в парламента да припознаят също...
08.01 | 12:00
-
Неофициално: Подновяват преговорите за кабинет
В понеделник президентът Румен Радев заяви, че ще даде още малко време на преговарящите...
08.01 | 09:59
-
Инцидентът блокира временно тунел "Топли дол"
От МВР потвърдиха, че при инцидента няма пострадали хора. Автомобилът е изтеглен извън пътното...
08.01 | 09:45
-
Герджиков: В момента ври казан
Вързаха ръцете на президента с тази т.нар. домова книга, която е голяма смешка и се чудя как...
08.01 | 15:00