Климатичните промени застрашават природни забележителности 13.11 | 17:04
Обектите от списъка на ЮНЕСКО са определени като нуждаещи се от защита

Измененията в климата представляват заплаха за съществуването на един от всеки четири обекта на световното културно и природно наследство на ЮНЕСКО, включително коралови рифове, глетчери и влажни зони. Това са почти два пъти повече обекта в сравнение с едва три години назад, показва нов доклад на Международния съюз за защита на природата (IUCN). В момента местата в риск са 62 – почти двойно увеличение от 35 през 2014 г., показват данните на съюза, публикувани в рамките на Климатичната конференция на ООН в Бон, Германия, предаде Actualno.com.
Сред най-застрашените екосистеми са тези на кораловите рифове, които продължават да се "избелват" заради затоплянето на океаните, както и на топящите се глетчери. "Климатичните изменения застрашават самата тъкан на нашето общество, застрашават нашата идентичност - идентичност, чиито основи са в богатата и деликатна смесица от природни богатства", заяви генералният директор на IUCN Ингер Андресен. В данните на организацията се посочва, че 29% от обектите от световното и природно наследство на ЮНЕСКО са изправени пред "значителни" заплахи, а 7% - включително националният парк "Евърглейдс" в САЩ и езерото Туркана в Кения, са в "критично" състояние, предаде БГНЕС. По думите на Андерсен мащабите и темпото, с което климатичните промени вредят на планетата и на нейното наследство изискват "спешни и амбициозни" ангажименти от националните държави, за да може да бъде приложеното Парижкото споразумение за климата. Негова основна цел е ограничаването на глобалното затопляне под 2 градуса по Целзий над прединдустриалните нива. Прагът от 1 градус по Целзий вече е преминат и според учени при сегашните стойности на ограничаване на вредните емисии светът ще се загрее с 3 градуса по Целзий в бъдеще. IUCN наблюдава над 200 природни обекта от списъка на ЮНЕСКО. По данни на организацията вредите върху природните обекти застрашава местните икономики и начин на живот. "В перуанския национален парк "Уаскаран" например топенето на глетчерите се отразява върху запасите от вода като замърсява водата и почвата заради изпускането на тежки метали, които досега са били блокирани в ледовете", се казва още в заключенията на IUCN.
Обектите от списъка с културно и природно наследство на ЮНЕСКО са определени като нуждаещи се от защита, за да могат да бъдат запазени за идните поколения. Срещата в Бон, която ще продължи до 17 ноември, е първата откакто американският президент Доналд Тръмп обяви, че ще изтегли САЩ от Парижкото споразумение за климата - единствената държава, която ще остане извън него.
Водещи
-
Първан Симеонов: 55% от българите не подкрепят еврото
Над 60% от българите подкрепят ЕС, но се страхуват от еврото
15.05 | 12:15
-
Пламен Димитров: Протестите не са цаката, но така се чува гласът ти
Пламен Димитров напомни, че разходната част на бюджета за 2025 година е 97 милиарда лева, а...
15.05 | 11:45
-
Зам.-кметът по финанси на София с предложения за решаване на проблемите в градския транспорт
Решенията са ясни, но изискват политическа воля за консенсус, според Василев.
15.05 | 11:28
-
Михайлов: Призовавам президента да влезе в НС и да разбута кочината
Във връзката със стачката на градския транспорт в София той заяви, че проблемът идва от...
15.05 | 10:59
Най-четени
-
„Възраждане“ със съвет към президента Радев
От партия "Възраждане" заявиха, че са изчакали да видят дали ще има институционален отговор от...
15.05 | 09:59
-
Михайлов: Призовавам президента да влезе в НС и да разбута кочината
Във връзката със стачката на градския транспорт в София той заяви, че проблемът идва от...
15.05 | 10:59
-
Протестът на наземния градски транспорт в София под наслов "Достоен труд – достойно заплащане!
Учебният процес
15.05 | 10:30
-
Президентът подписва стратегическо партньорство с Япония в Токио
Икономически акцент на посещението
15.05 | 08:51