Колко „мръсна“ е електрониката в ръцете ни? 19.11 | 11:09
Greenpeace: Голямата част от въглеродния диоксид се генерира при производството на електронни компоненти

Световните производители на електронно оборудване трябва да прекратят постепенно използването на мръсна енергия при производството и доставките на електроника. Това се казва в тазгодишния доклад "Зелена електроника”, съставен от екоактивистите от Greenpeace.
Докато тези компании бележат напредък в премахването на токсичните химикали от мобилните телефони, компютрите и таблетите си, то производството и дистрибуторските им мрежи са все още силно зависими от изкопаемите горива, които допринасят за климатичните промени, се казва в доклада.
18-тото издание на Guide to Greener Electronics класира 16 компании-производители на базата на техния ангажимент и напредък по отношение на 3 критерия: енергия и климат, зелени продукти и устойчиви дейности.
"Следващото голямо предизвикателство пред компаниите е намаляването на въглеродния им отпечатък," заяви Каси Харел, анализатор на Greenpeace "Потребителите заявиха, че искат по-зелени технологии, което означава високи технологии, захранвани с възобновяема енергия”.
По-голямата част от емисиите на въглероден диоксид, свързани с електронните устройства, се генерират в производствената верига, където се монтират устройствата. Повече емисии се отделят при производството на таблети и смартфони, отколкото при използването им след като са закупени от потребителите.
"Компаниите трябва да работят със своите доставчици за прилагане на по-ефективни производствени процеси и за захранване на веригите за доставки с енергия от възобновяеми източници, а не от изкопаеми горива. По този начин те вече успешно намалиха нивата на токсичните материали в електрониката", добави Харел.
Тази година Индийската компания Wipro поведе международната класация сред най-зелените още с първото си появяване. Wipro спечели най-много точки заради усилията си да използва зелена енергия и застъпничеството си за зелени енергийни политики в Индия. Компанията води и заради политиката си за събиране на електронните отпадъци, за рециклирането им, както и за извеждането от употреба на опасните химикали от тях.
Втора в класацията е щатската HP, която напусна челното място от миналата година. Трети са Nokia, които се изкачиха с едно място нагоре в сравнение с 2011 г.
Най-голям прогрес обаче е отбелязал тайванският производител Acer. Компанията се е предвижила нагоре с девет места до номер четири, заради поетите ангажименти за редуциране на емисиите на парникови газове, опасни вещества, и ползване на т.нар. конфликтни минерали.
Пети в класацията са Dell, а шести – Apple. И двете компании бележат спад с по едно място в сравнение с миналата година. На последното 16-то място и този път са RIM. Изглежда тежката криза, в която канадците са изпаднали, не им позволява да мислят за преминаването към по-екологично производство.
Водещи
-
„Възраждане“ със съвет към президента Радев
От партия "Възраждане" заявиха, че са изчакали да видят дали ще има институционален отговор от...
15.05 | 09:59
-
Терзиев: Съжалявам, че синдикатите не се вслушаха в моя апел, без това да е цената на комфорта на софиянци
Според него, когато се говори за промяна в транспорта, трябва да се мисли и в посока какво се...
15.05 | 09:30
-
Протестиращ в София: Заплатата ми е "гола вода"
"Ако няма извънреден труд е просто трагедия".
15.05 | 09:30
-
Как работата след пенсиониране се отразява на крайния размер на пенсията?
Законовата рамка, обяснена от експертите в Министерството на труда и социалната политика:
15.05 | 09:15
Най-четени
-
Президентът подписва стратегическо партньорство с Япония в Токио
Икономически акцент на посещението
15.05 | 08:51
-
Путин и Тръмп пропускат преговорите за мир в Истанбул
Разговорите се провеждат на фона на отхвърлено от Русия предложение за тридесетдневно...
15.05 | 08:38