Не се разбраха за Закона за горите 18.06 | 14:39
Спорната точка в закона е свързана с промяната на предназначението на земи от горския фонд
Днешната среща за Закона за горите между заинтересованите страни е приключила без разбирателство, заявиха природозащитниците от "За да остане природа в България", както и техните опоненти от "Природата за хората и регионите", свързвани с Цеко Минев.
Позицията на природозащитните организации остава непроменена и те ще настояват при всички положения най-скандалният текст в Закона за горите да бъде премахнат, за което все още обаче няма ясни гаранции от страна на ГЕРБ и правителството.
След днешната среща в Министерски съвет по най-важната точка - да няма строителство без изключване от горски фонд, т.е. застроените терени да се водят гора само на хартия, не се е постигнало съгласие.
Гражданските организации са предложили действащ механизъм за подмяна на старите ски-съоръжения на Витоша с нови, но в рамките на съществуващите трасета. Филип Цанов от "Природата за хората и регионите" обаче не се бил съгласил с нито едно от предложенията. Вчера (17 юни) той е поискал промяна в плановете за управление на всички национални и природни паркове - законовите инструменти, които регламентират опазването и управлението на защитените ни територии, твърдят от "За да остане природа в България".
"Вече съвсем ясно прозира мотивацията на лобистите зад промените и това, че те не обслужват интересите на обикновените скиори/сноубордисти и общините, а интересите на "Витоша ски" АД, която искаше да заобиколи Плана за управление на Витоша и да застрои по-голяма територия от парка, превръщайки я във второ Банско. Така държавният и граждански контрол щеше да отпадне, малкият и среден бизнес в планината - затруднен, а улеснението щеше да бъде за едрия монополист за сметка на малките съоръжения", коментират природозащитниците.
След днешната среща е постигнато съгласие да се запази и увеличава площта на горите и няма да се намалява държавната собственост в тях.
Според Филип Цанов пък не е постигнат консенсус по спорната точка в закона, свързана с промяната на предназначението на земи от горския фонд.
На срещата са присъствали Тома Белев, Александър Дунчев и техен адвокат от страна на протестиращите природозащитници и Филип Цанов от "Природата за хората и регионите”, която се свързва с Цеко Минев. Присъствали са и Бойко Борисов и Мирослав Найденов, както и председателят на Комисията по земеделие в Народното събрание Десислава Танева, експерти от Изпълнителната агенция по горите, юристи.
По думите на Тома Белев от "Зелени Балкани" е постигнато съгласие, че горите трябва да се запазят и да останат държавна собственост.
"Отново представихме логиката на нашите предложения от 12 януари, които да разрешат проблемите в този законопроект за горите, представихме и промените, които вече шест месеца предлагаме. Постигна се съгласие върху всичко”, посочи Белев.
Белев каза още, че Борисов е уверил, че ГЕРБ ще подкрепи ветото на президента и няма да започне отново гледането на законопроекта, докато не се постигне съгласие от всички заинтересовани страни.
"На експертно ниво постигнахме някакво съгласие и се разбрахме да продължим дискусиите – текстове по текстове в следващите няколко месеца. Важното е, че се постигна съгласие върху два основни принципа – ние запазваме площта на горите в България и работим за тяхното увеличаване и запазваме държавната собственост в горските територии и няма да допускаме действия, които да намаляват горските територии. Всички се обединихме, че горите трябва да се запазват и увеличават и че те трябва да останат държавна собственост”, заяви Тома Белев.
Диалогът за Закона за горите между протестиращите природозащитни организации и сдружението "Природата за хората и регионите” ще продължи утре (19 юни) в Министерството на земеделието.
Междувременно президентът Росен Плевнелиев пък заяви, че подкрепял всички, които могат по екологосъобразен начин да ползват даденостите на българските планини, съобщават от прессекретариата на държавния глава.
"Уважавам и подкрепям решенията на Министерския съвет със Закона за горите да се въведе ред и да се даде шанс на регионите да използват своя потенциал за туризъм във всичките му форми. Това, за съжаление, се случи в условията на недостатъчна информираност на обществото и съм убеден, че през следващите седмици в парламента ще се намерят решения, изгодни и за българските региони, и за природозащитните организации", коментира Плевневлиев, който на 16 юни наложи вето на промените в Закона за горите.
Според държавния глава България може да печели от природата си по екологосъобразен начин, но това не бивало да става в условията на дефицит на информация. Банско и Разлог са категоричното доказателство, че хората могат да имат икономическа перспектива, но за целта било необходимо да се изработи качествен закон.
"Категорично съм "за” развитие на регионите и на зимните дестинации на България и подкрепям всички, които могат по екологосъобразен начин да ползват даденостите на българските планини”, заяви президентът.
Водещи
-
НИМХ: Студено време и снеговалежи в планините
Облачното време ще се задържи, като в равнинните части ще се образува мъгла
03.12 | 14:15
-
Мобилен оператор обяви ново повишение на месечните такси
Компанията обосновава промяната с подобряване на качеството на интернет услугата и по-високите...
03.12 | 13:59
-
Има риск София да остане без парно. СОС свиква извънредно заседание
Това каза на пресконференция в Столичната община общинският съветник от ПП-ДБ-СС Борис Бонев.
03.12 | 13:30
-
Учени от БАН успешно развъдиха изчезващ гризач
Общо новородените са 24 – 13 женски и 11 мъжки. Всички новородени индивиди са в добро здраве и...
03.12 | 12:30
Най-четени
-
Кирил Петков: Значи можело
03.12 | 10:40
-
МВР улеснява плащането на глоби с нова електронна услуга
03.12 | 09:59
-
Полицията с куп препоръки към празнуващите студенти, освен купони, може да има и глоби
Ето какви са препоръките на органите на реда към празнуващите и заставащи зад волана студенти
03.12 | 11:45