Спасиха от гибел невръстно царско орле 28.06 | 15:15
Бедстващото орле се намира под грижите на "Зелени Балкани"
Безпомощно царско орле бе прието вчера от "Зелени Балкани" в Спасителния център на организацията с признаци на обща отпадналост и силен стрес, съобщават от природозащитната организация.
Младият царски орел (Aquila heliaca), на приблизителна възраст около 55 дена, бе открит от служители на Държавно горско стопанство (ДГС) - Клисура в района на гнездото, в което се е излюпил.
Само няколко седмици преди да се развие напълно и придобие умения да лети, орлето вероятно е станало жертва на бурите, които се вихрят през последните няколко дни в България. Силните ветрове в района са отнесли неопитното орле и са го лишили от сигурността на гнездото и родителските грижи.
Бедстващото орле е своевременно транспортирано от горските служители и предадено на "Зелени Балкани".
Оттам са реагирали светкавично и в полеви условия са оказали общоукрепваща терапия на редкия вид орел, преди той да бъде транспортиран и настанен в Спасителния център на организацията. Там орлето е прегледано обстойно и според цялостното му общо състояние и кондиция, експертите ще преценят бъдещите възможности за младия царски орел.
Възрастните царски орли, в чието гнездо се е излюпило орлето, са единствената двойка, която се размножава в района на Средна гора. Това определя изключителната важност за оцеляването на птиците от тази изолирана двойка, предвид факта, че основната част от популацията на величествените птици е разположена в Югоизточна България.
Водещи
-
Украйна ще се откаже от членство в НАТО при гаранции за сигурност от САЩ и Европа
Това бележи голяма промяна
14.12 | 17:38
-
Светлин Тачев: Какво следва е работа на политическите сили, не на протестиращите
"Правителството играеше за история - да вкара страната в еврозоната", коментира политологът
14.12 | 17:18
-
Успешно приключи операцията по възстановяване на електрозахранването на "Кайрос"
Очаква се утре вечер танкерът да бъде закотвен в Бургаския залив
14.12 | 17:00
Най-четени
-
Надежда Йорданова: Ще върнем мандата
Правителство с наше участие в този парламент е невъзможно, категорична е тя
14.12 | 10:00
-
Ескперти за приемането на еврото: Няма да е приятно да видим наполовина банковите си сметки
Еврото ще дойде в България, но цените ще се повишат
14.12 | 11:20
-
Костадинов: Приемането ни в еврозоната трябва да бъде отложено с една година
Нито една държава-членка на еврозоната не е влязла при такива обстоятелства - без редовно...
14.12 | 13:20
-
Кутев: Президентът не може да излезе с проект, който да е прокси, и да бъде през поставени хора
Въпросът е, ако Радев реши да влиза със собствен проект в политическите избори, кога ще го...
14.12 | 11:00