Учени с експеримент: Ще пробват да затъмнят слънцето 26.04 | 15:31

Така ще се тества дали "затъмняването" на слънчевата светлина може да помогне в борбата с глобалното затопляне

От iNews

Звучи като научна фантастика, но е реалност.

Учени получиха одобрение да тестват дали "затъмняването" на слънчевата светлина може да помогне в борбата с глобалното затопляне — стратегия, която някои критици наскоро нарекоха "чиста лудост".

Геоинженери от Агенцията за напреднали изследвания и изобретения (ARIA) във Великобритания са осигурили над 66 милиона долара за експеримент, при който аерозолни частици ще бъдат инжектирани в стратосферата. Целта е да се отрази част от слънчевата светлина обратно в космоса, като по този начин се намали нагряването на Земята, съобщава The Times (Лондон).

В рамките на проекта ще бъдат използвани високо летящи самолети, които ще разпръскват сулфатни частици в стратосферата — близо до долните слоеве на атмосферата — с идеята те да отразяват част от слънчевите лъчи преди да достигнат земната повърхност.

Привържениците на проекта твърдят, че този противоречив метод може да предложи евтин начин за охлаждане на планетата и да помогне в борбата със заплахата от климатична катастрофа, според Times of London. Очаква се малки вътрешни тестове да започнат в рамките на седмици, като създателите на плана настояват, че подобни мерки са необходими, за да се предотвратят възможни "повратни точки" в бъдещето.

"Неудобната истина е, че сегашната траектория на глобалното затопляне прави редица подобни повратни точки напълно възможни в рамките на следващото столетие", заяви пред The Guardian Марк Саймс, ръководител на проекта в ARIA.

"След разговори със стотици учени стигнахме до извода, че критично ни липсват реални физически данни. Те са необходими, за да разберем дали някой от тези потенциални подходи действително може да сработи и какви биха били последствията от тях", допълни той.

Сред поддръжниците на проекта е и Доминик Къмингс, бивш главен съветник на премиера Борис Джонсън. Според доклада, някои твърдят, че дори селското стопанство може да спечели от по-слабо слънчево греене, тъй като културите ще бъдат по-малко изложени на топлинен стрес.

Проектът разглежда и други геоинженерни методи, включително така нареченото "изсветляване на морските облаци" — техника, при която морска сол се разпръсква в атмосферата, за да направи облаците по-бели и по-отразяващи. Друга стратегия включва разсейване на тънки перести облаци, които задържат топлина в атмосферата като одеяло, според The Times.

Въпреки това много експерти изразяват сериозни опасения относно амбициозния опит за манипулиране на времето. Те предупреждават, че затъмняването на слънцето може да има непредвидими последици за климатичните модели и селското стопанство. Според The Guardian, еколози описват инициативата като "луд лай" и я сравняват с опит да се лекува рак с аспирин.

"Програмата за геоинженерство на ARIA е опасно отклонение от истинската работа, която трябва да бъде свършена, за да постигнем нулеви въглеродни емисии", заявиха професор Майкъл Ман от Университета на Пенсилвания и професор Реймънд Пиерхъмберт от Оксфордския университет.

ARIA се възприема като британския еквивалент на американската Агенция за напреднали изследователски проекти в областта на отбраната (DARPA) — секретна институция, която финансира разработването на футуристични технологии като въоръжени дронове, автономни превозни средства, хербициди и дори интернет.



 

Водещи