Вижте как изглежда Вселената 10.08 | 12:04
Астрономи публикуваха най-голямата триизмерна звездна карта, правена досега

Казват, че звездите във Вселената са повече от всички песъчинки от всички плажове на Земята. Това надхвърлящо човешките представи и въображение твърдение бе онагледено от астрономите, работещи по проекта Sloan Digital Sky Survey III (SDSS-III). Те публикуваха най-голямата триизмерна карта на Вселената, която поразява въображението с размерите си и сложността си, съобщават от Центъра по астрофизика Харвард-Смитсониън.
Ефектното зрелище, базирано върху снимки от 2,5-метров телелескоп в Ню Мексико, обхваща пространство с формата на куб с обем 64 млрд. кубични светлинни години. В него учените са фиксирали точното местоположение, формата и ориентацията на близо 1 млн. галактики.
"Целта ни бе да картографираме възможно най-голямата част от обема на видимата Вселена и да използваме тази карта, за да разберем как точно нейното разширяване се ускорява", обяснява Даниел Айнщайн, професор в Центъра за астрофизика Харвард-Смитсониън и директор на SDSS-III.
С нейна помощ учените ще разберат повече за загадъчнатите тъмна енергия и тъмна материя, които изпълват Вселената и образуват 96% от общата ѝ плътност.
Триизмерната карта е част от проекта Data Release 9 (DR9), по който астрономите публикуват данни от изследванията си на дълбокия Космос. До момента по него са публикувани снимки на 200 млн. галактики и спектрите на 1,35 млн. от тях. Причината за малкия брой спектри е, че те са по-бавни за получаване, но точно информацията от тях дава представа за пространственото разположението на обектите, което позволява на астрономите да изчислят разстоянията до тях.
Тук учените са успели да включат и данни от амбициозния проект за Спектроскопско проучване на колебанията на барионите (BOSS). С него астрономите могат да измерват позициите на изключително отдалечени обекти, като масивните галактики на разстояние до 6 млрд. светлинни години от Земята.
От данните по проекта BOSS се определят и растоянията на квазарите – гигантски черни дупки, отделящи колосални количества енергия при поглъщането на близките звезди и газови облаци. Най-далечните квазари са разположени на до 12 млрд. светлинни години от нас. Точното картографиране на тези изключително отдалечени обекти ще спомогне за създаването на карта на не толкова ярките галактики, разположени в близост до тях.
Всички данни по проекта вече са достъпни на сайта на Data Release 9.
Водещи
-
Пети протест във Варна в подкрепа на кмета Благомир Коцев
Събралите се издигнаха плакати "Свобода за Благо", "Днес е Благо, утре си ти", "Защо пускате...
23.07 | 21:01
-
Вот на недоверие - най-рано през септември
От ПП-ДБ ще търсят ясна тема и широка подкрепа, за да не се окаже, че вотът само засилва...
23.07 | 21:00
-
Ново проучване: Пандемията е ускорила стареенето на мозъците ни
Хора, които не са боледували от COVID-19, също са засегнати
23.07 | 20:45
-
Задържаха пътен полицай от Пловдив заради поискан подкуп
Образувано е досъдебно производство
23.07 | 20:30
Най-четени
-
11-месечно бебе почина след поставена ваксина в УМБАЛ - Бургас
Родителите са поискали да бъде извършена аутопсия, която да покаже точните причини за смъртта...
23.07 | 13:30
-
Опасни бактерии дебнат летовниците в Черно море
В САЩ например около 1 на 5 заразени умира в рамките на два дни.
23.07 | 11:59
-
Васил Терзиев внесе предложение до Столичния общински съвет за изменение на подробния устройствен план в местност "Кръстова вада"
Връщане към законните параметри
23.07 | 09:59
-
Въведено е частично бедствено положение в Тополовград заради пожар в Сакар
Предупреждение за населението
23.07 | 10:15