Да заснемеш сянката на атом 05.07 | 08:36
Австралийски учени достигнаха до границите на видимия микросвят

Изследователи от австралийския университет "Грифит" успяха за първи път в историята да заснемат сянката на един-единствен атом, съобщават от учебното заведение.
"Достигнахме екстремните граници на възможностите на микроскопията. Не можете да видите нищо по-малко от атом, използвайки видима светлина", коментира проф. Дейв Килпински от Центъра за квантова динамика към "Грифит".
"Искахме да проучим колко атома са нужни да хвърлят сянка и открихме, че за целта е необходим само един", обяснява Килпински.
Публикуваното тази седмица изображение в Nature Communications, наречено "Абсорбционно изображение на единствен атом", е резултат от над 5-годишна усилена работа на учените. В резултат те успяват да създадат микроскоп с ултрависока резолюция, който прави сенките на отделните атоми достатъчно тъмни, че да се видят. Нито едно друго устройство в света към момента не притежава подобен капацитет, обясняват изследователите от "Грифит".
Един от деликатните моменти в изследването, свързан със задържането на атом достатъчно дълго на едно място, за да се направи снимка, е постижение, което макар и забележително, само по себе си не е нещо ново. За целта учените изолирали атома в отделна камера и го задържали на едно място в пространството благодарение на електрични полета.
За снимката проф. Киелпински и неговите колеги използвали единични атомни йони в елемента итербий и ги изложили на светлина с изключително точно определена честота. (Експериментът би се променил, ако тя се промени дори с една милиардна).
Под тази светлина сянката на атома била "хвърлена" върху свръхчувствителен детектор, който позволил снимката да бъде направена от дигитална камера.
"Подобни експерименти ще помогнат за по-доброто ни разбиране за същността на атомната физика и може да бъдат полезни при създаването на бъдещите квантови компютри", предполага д-р Ерик Стрийд, друг член на екипа от "Грифит".
В бъдеще технологията би намерила приложение и в биомикроскопията – например при изследването на малки и крехки биологични проби. Такива са ДНК-щамовете, при които излагането на прекалено силна ултравиолетова светлина и рентгенови лъчи може да увреди самата структура на молекулата.
Водещи
-
България изтегли нов дълг за 3,2 милиарда евро
Дълговата операция е в рамките на определения максимален размер на новия държавен дълг, който...
16.07 | 15:50
-
"БСП-Обединена левица" внася закон срещу спекулата с опозицията
Това обяви в кулоарите на парламента Мая Манолова
16.07 | 15:20
Най-четени
-
Тризнаци, заченати по естествен път, в клиника "Мама и Аз" в Плевен
Състезание с времето
16.07 | 10:45
-
"Алфа рисърч": ГЕРБ печели убедително при избори днес, "ДПС-Ново начало" настига ПП-ДБ
"Възраждане" е в отстъпление - до 11.5%, за сметка на МЕЧ (6.3%), "Величие" остава на 4.1%.
16.07 | 12:30
-
Лидерът на "Величие" отрече връзка с жената, обявила се за негово гадже
Политически обвинения
16.07 | 08:45
-
Кабинетът „Желязков“ разглежда план за използване на BG-ALERT
Дневният ред включва също Решение за приемане на Годишния отчет за изпълнението на бюджета на...
16.07 | 10:15