Променяме ли разбиранията си за статичното електричество? 30.06 | 14:48

Нови открития хвърлят светлина по темата, занимаваща умовете още от времето на древните гърци

От Георги Георгиев

Физици от университета Нортуестърн твърдят, че сегашните разбирания за причините за появата на статичното електричество всъщност са погрешни. Те загърбват класическото обяснение за пренос на електрони от повърхността на едно тяло към друго по време на контакт между тях и излагат идеята, че статичното електричество всъщност се появява в резултат на размяна на вещество между двата обекта.

Резултатите от изследването са публикувани в авторитетното списание Science, цитирано от physorg.com.

Статичното електричество е феномен, интересувал още древните гърци. Все още обаче науката знае твърде малко за възникването му, посочва в статията ръководителят на екипа Бартош Гжибовски.

Използвайки метода на атомно-силовата микроскопия - техника, позволяваща изследване на нивата на електричния заряд в различни части от повърхността на даден обект, учените открили, че статичните заряди са разпределени много по-неравномерно отколкото се приемало до този момент.

Вместо една хомогенно заредена среда, те се натъкнали на "кръпки" от слоеве материя, заредени по различен начин върху повърхността на заредения със статично електричество обект. Учените вярват, че именно тези "туфи" от материя се предават между обектите, когато те влязат в контакт един със друг.

Ако предположението е вярно, то това означава, че когато търкаме балон в косата си, и двете си разменят микроскопични парченца материя. Така електричният баланс върху балона се нарушава и той залепва върху хомогенно заредена повърхност като стената.

Учените не могат до момента да обяснят как точно "кръпките" от положителни и отрицателно заредена материя върху обектите предизвикват статично електричество. Те могат единствено да предполагат, че става въпрос за разлики в свойствата на различните се обекти.

И докато изследването доказва, че частиците материя се пренасят между обектите в резултат на допира между тях, не всички са убедени, че то отговаря на въпроса защо всъщност се създава статичното електричество.

Водещи

Най-четени