Искат персонална отговорност при лекарски грешки 13.11 | 11:59
Не трябва да се наказва цялото болнично заведение, заявиха протестиращи
![Искат персонална отговорност при лекарски грешки](http://inews.bg/pictures/305512_1004.jpg)
Близо 100 души се събраха на протест пред Народното събрание срещу лекарските грешки, предаде БТА. Протестът беше в памет на починали вследствие на лекарски грешки родилки и бебета.
Тяхната памет беше почетена с минута мълчание и запалени свещи. Протестът e под наслов "Нека да спрем погубването и почернянето на млади семейства в България", а организаторите са съпрузи на починали родилки.
Те поискаха да бъдат инициирани законодателни промени и да се търси наказателна отговорност за грешките от лекарите, които са ги допуснали, а не от цялото болнично заведение. Протестиращите предложиха и създаване на регистър, който да проследява всяка бременност. Така ще има статистически данни за появата на пролем, допълват те.
iNews припомня, че в петък (11 ноември) две болнични заведения - "Шейново" и "Пирогов" бяха наказани за пропуски, довели до смъртта на младо момиче. Роднините на 19-годишната Деяна разказаха, че тя е изписана от "Шейново" след раждане, но по-късно се връща след влошаване на състоянието. Момичето е изписано без поставена диагноза и недолекувана и е изпратено за изследвания в Инфекциозна болница.
Оттам я изпращат в "Пирогов" за спешна операция. В спешния център обаче бавят операцията с искания за уточняване на диагнозата от лекарите в Инфекциозна болница.
След извършената операция отказват бъбреците на младата родилка. Тя е преместена в Александровдска болница, където по-късно почива.
Случаят беше проверен от Изпълнителна агенция "Медицински одит".
Водещи
-
От "Пирогов" дали по 9 бона за всяка от пострадалите с ботокса
Това съобщи проф. Николай Габровски, който е началник на Клиниката по неврохирургия на...
09.02 | 17:40
-
Второ злато за Цанко Цанков от зимното плуване
Водата беше по-студена от вчера и термометрите отчетоха 2.6 градуса по Целзий
09.02 | 17:20
-
Гуцанов: Не искаме таван на цените, а ограничение на надценките
Няма да има ръст на данъците и таксите, нито орязване на социалните придобивки, обеща...
09.02 | 17:00
Най-четени
-
Мъск няма да купува ТикТок
09.02 | 11:40
-
Шофьор помете 9 паркирани коли в София
Инцидентът е станал в близост до 20-а поликлиника
09.02 | 09:45